športový darček - postup medzi štyri najlepšie tímy sveta. Zrejme ani samy však nečakali, že vo štvrťfinále Pohára federácie zdolajú slovenský tím tak ľahko. V Charleroii im potleskom ďakovala zaplnená šesťtisícová hala Spiroudome. V čestnej lóži sedel aj Clijstersovej priateľ Lleyton Hewitt - bývalá svetová jednotka. Dnes z Bruselu spolu odleteli do Ameriky na sériu turnajov pred US Open. Organizátori zápasu v Charleroii si svoje najlepšie tenistky chránili ako oko v hlave. Program mali rozrátaný presne na minúty, po tradičnom rozdávaní autogramov ich pred dotieravými fanúšikmi chránili ramenatí osobní strážcovia, hráčky sa pohybovali len medzi halou a hotelom.
Kim, v sobotu ste splnili svoju úlohu ziskom druhého bodu pre Belgicko víťazstvom nad Kurhajcovou. Museli ste vydať všetky sily?
„Áno. Len čo som trochu poľavila, súperka sa hneď dotiahla. V prvom sete som viedla 4:0, prestala som hrať agresívne a bolo 4:3. Vedela som, že musím hrať svoj tenis, inak môžu prísť problémy. V druhom sete to už bolo jednoduchšie.“
Zaujala vás niečím mladá slovenská hráčka?
„Má dobrý bekhend, preto som sa snažila tlačiť ju viac do forhendovej strany a rozbehať po dvorci. Počula som o nej, veď už dávnejšie hrá na ženských turnajoch, ale dosiaľ sme nehrali proti sebe.“
Vedeli ste o tom, že Kurhajcová hrá vo Fedcupe svoj premiérový zápas?
„Nie, to som netušila. Počínala si celkom dobre. Ja som v Pohári federácie reprezentovala prvý raz v apríli 2000 v Moskve a viem, aké dôležité to bolo, že ma podržali skúsenejšie hráčky. Tímová súťaž je niečo celkom iné ako turnaje, tu zaváži aj sila kolektívu. Ak je dobrý, tenistky to priťahuje ako magnet.“
V sobotu ste spočiatku sledovali aj otvárací zápas Heninovej-Hardennovej s Husárovou, ale dlho ste nevydržali.
„Odišla som z našej lavičky za stavu 3:4 v prvom sete. V hale bolo dusno, dala som si v šatni sprchu, aby som sa pred duelom s Kurhajcovou osviežila.“
V nedeľňajšej dvojhre s Husárovou ste sa ani príliš nespotili.
„Janette hrala deň predtým veľmi dobre, dnes už nebola taká rýchla. Zdalo sa mi, že duel s Heninovou-Hardennovou ju stál veľa síl a po zranení sa len pomaly dostáva do bývalej formy.“
Pomáhalo vám, že cez víkend bol s vami aj priateľ Hewitt?
„Zaiste. Aj sme si spolu zatrénovali, a to ma povzbudilo.“
Siahate po poste svetovej jednotky, pred vami je len Serena Williamsová. Dosiahnete na vrchol?
„Preto hrám tenis! Súboje so sestrami Williamsovými sú pre mňa i pre Justine nesmierne motivujúce. Som usilovná v príprave, aby som sa mohla stále zlepšovať. Dúfam, že dobrý výsledok urobím na sérii turnajov v Amerike a na US Open.“
Vaša tímová spoluhráčka Justine Heninová-Hardennová sa na pondelňajší štátny sviatok dala prehovoriť a zalieta si v armádnej stíhačke. Nelákalo vás to?
„Aj ja budem v tom čase letieť, ale v Boeingu 747 na linke do San Francisca. Keby sa dalo, prišla by som sa na Justine pozrieť, ako sa preženie s pilotom na stíhačke ponad Brusel. Obdivujem ju. Pred dvoma rokmi sme pri jednom lete v Amerike zažili silnú turbulenciu a odvtedy sa v lietadle necítim najlepšie.“
Cestujete s tenisom po sveta, hrali ste aj v Bratislave. Aké máte spomienky?
„Na tie sa nedá zabudnúť. V Bratislave som ako štrnásťročná vyhrala juniorský Slovak Indoor, o dva roky neskoršie som hrala vo finále ženského turnaja v hale Incheby - podľahla som Francúzke Mauresmovej. Počula som, že sa tam stavia nový štadión so zaťahovacou strechou a otvoria ho už o mesiac pri príležitosti daviscupového stretnutia Slovensko - USA. Ak na ňom v budúcnosti pripravia turnaj ženskej série WTA Tour, rada by som na Slovensko znova zavítala.“
ONDREJ GAJDOŠ,
Charleroi