della Sera uviedla, že materiály získala zo zdroja, ktorý odmietla menovať, ale ktorý nie je v spojení s talianskymi tajnými službami.
„Vedela som, že to môže byť veľký svetový trhák, ale mnoho podrobností mi pripadalo nepresvedčivých“, uviedla Burbaová a dodala, že prostredníctvom veľvyslanectva Spojených štátov chcela zistiť, či sú tieto informácie dôveryhodné. Pátrala aj v Nigérii, ale nepodarilo sa jej overiť spoľahlivosť dokumentov. Panorama potom rozhodla, že článok o nich nezverejní.
Pracovník amerického ministerstva zahraničných vecí vo štvrtok potvrdil, že USA získali dokumenty zo súkromného, a nie z vládneho zdroja v Ríme. V médiách sa objavili špekulácie, že falošné dokumenty odovzdala americkým alebo britským tajným službám Sismi, talianska vojenská rozviedka. Talianski vládni činitelia to však popreli.
Dokumenty sú teraz jednou z hlavných otázok v spore o tom, či americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair zveličili tvrdenie o tom, že Irak sa usiluje vyvinúť jadrové zbrane, aby zdôvodnili inváziu v tejto krajine.
Tvrdenie o jadrových plánoch Iraku sa objavilo i v Bushovom Posolstve o stave Únie, ktoré prezident predniesol v januári. Niektorí činitelia v Bielom dome teraz priznávajú, že tam byť nemalo, pretože dokumenty svojou vierohodnosťou nezodpovedali štandardu potrebnému na zaradenie do takého významného prezidentského prejavu. (čtk)