BRATISLAVA – Ústav pamäti národa už dostal viac ako 3000 žiadostí občanov o nahliadnutie do spisov komunistickej Štátnej bezpečnosti. Kedy sa k nim dostanú, nevedno. Rokovania ústavu a SIS o odovzdaní spisov viaznu.
„SIS je povinná zo zákona odovzdať všetky zväzky bez predbežných podmienok. Archívy ŠtB má len uložené vo svojich depozitoch, ale nemá voči nim žiadne právo ako štátny orgán,“ povedal predseda správnej rady ústavu Ján Langoš.
Hovorca tajnej služby Vladimír Šimko oponuje, že spisy môžu „odovzdať len ľuďom, ktorí majú bezpečnostnú previerku“. Odvolal sa na uznesenie Národného bezpečnostného úradu z decembra. Kým všetci členovia správnej rady ústavu nebudú mať bezpečnostné previerky, SIS materiály nevydá.
Langoš svoj bezpečnostný dotazník už poskytol bezpečnostnému úradu, SIS-ke ho dávať nechce. Podľa hovorcu bezpečnostného úradu Juraja Puchého Langoš nemá zo svojej funkcie automaticky prístup k utajovaným skutočnostiam, ale „tajné zväzky ŠtB môže od SIS preberať pracovník ústavu s bezpečnostnou previerkou“. Tvrdí to aj Langoš.
Hlavnou úlohou Langošovho ústavu je okrem sprístupnenia dokumentov po tajných službách z minulosti aj lustrácia pre bezpečnostné previerky bezpečnostného úradu, SIS a Vojenského obranného spravodajstva.
„Bez prístupu do archívov tieto úlohy nemôžeme splniť,“ povedal Langoš. Rokovania s SIS sa ešte neskončili. „Pritvrdili sme a veríme, že SIS nám archívy odovzdá.“ Očakáva, že aj zmeny vo vedení SIS pomôžu rokovania urýchliť.