BRATISLAVA – Niekoľko hodín rokovali v sobotu slovenský a maďarský minister zahraničia Eduard Kukan a László Kovács. Stretnutie prinieslo čiastkovú dohodu o zásadách, ktoré treba dodržať, aby mohli slovenskí občania využívať výhody z novelizovaného maďarského krajanského zákona. Dohoda však obsahuje málo konkrétnych prvkov a nerieši najspornejšie otázky.
Slovensko ustúpilo už v tom, že o uplatňovaní zákona vôbec začalo rokovať – pôvodne to slovenskí politici odmietali. Aj keď obe strany tvrdia, že sa nerokovalo o samotnom zákone, slovenská diplomacia v podstate prvý raz vzala maďarský zákon oficiálne na vedomie. Zároveň uznala právo Maďarska menšiny podporovať.
Budapešť za to ustúpila vo dvoch veciach. Po prvé – ministri pripomenuli, že poskytovanie podpory menšinovým Maďarom musí byť v súlade s bilaterálnou zmluvou z roku 1995. Po druhé – rokovania o aplikácii zákona na slovenských občanov sa podľa slovenskej požiadavky presunú na pôdu zmiešanej slovensko-maďarskej komisie. Mala by sa zísť do konca augusta a pripraviť dohodu pre oboch ministrov.
Vyhlásenie ministrov ďalej hovorí, že menšiny môžu podporu dostávať iba v súlade so slovenským právnym poriadkom a cez organizácie s právnou subjektivitou.
Slovenská strana zobrala na vedomie, že Maďarsko bude na vlastnom území (a iba tam) poskytovať určité výhody slovenským občanom, ktorí sú držiteľmi tzv. maďarského preukazu.
V najspornejšom bode – podpore maďarskej menšiny vo vzdelávaní – sa strany dohodli iba na tom, že bude poskytovaná bez ohľadu na etnickú príslušnosť. „Nerobí sa rozdiel medzi občanmi Slovenskej republiky v tom zmysle, či ich materinský jazyk je maďarský, alebo slovenský,“ zdôraznil Kovács. Podporu podľa neho dostanú všetci, čo študujú v maďarskom jazyku alebo predmety spojené s maďarskou kultúrou.
Ide však len o potvrdenie ustanovenia, ktoré už v novele krajanského zákona je. Otázku, kto má byť konečným adresátom podpôr vo vzdelávaní – či jednotlivci, ako to chce Maďarsko, alebo vzdelávacie inštitúcie, s čím by súhlasilo Slovensko – v sobotu nevyriešili.
Napriek pretrvávajúcim nejasnostiam sa obaja ministri po stretnutí tvárili optimisticky. Slovensko a Maďarsko sa podľa Kukana dostali na pôdu, na ktorej je možné rokovať a riešiť problém, ktorý „zaťažuje naše vzájomné vzťahy“.