BRATISLAVA – V jeseni sa trh s realitami hýbe. Do škôl v mestách nastupujú vysokoškoláci, z ktorých mnohí nedostali internát, bývanie hľadajú absolventi. Prenajímané byty menia obyvateľov. Toho, kto má voľný byt, čaká príjemné mesačné prilepšenie. Ten, kto byt nemá a bývať potrebuje, musí byť pripravený platiť – a veľa. Prenajíma sa načierno.
Miriam, 25-ročná zamestnankyňa telekomunikačnej spoločnosti, sa teraz v septembri sťahuje v Bratislave do jednoizbového bytu. Vysokú školu skončila pred dvoma rokmi v Nitre, do Bratislavy prišla hľadať prácu. „Bývala som v trojizbovom byte v Petržalke spolu s ďalšími troma dievčatami. Platili sme zo začiatku 10-tisíc, v cene boli poplatky za energie. Môj podiel – 2500 korún som z nástupného platu ešte utiahla. Majiteľ však nájomné pravidelne zvyšoval, po roku sme už každá platili tritisíc päťsto. Súkromie bolo minimálne, vybavenie bytu biedne,“ hovorí.
Nový byt mohla začať hľadať, až keď jej zamestnávateľ zvýšil plat. Za jednoizbový byt, tiež v Petržalke, bude platiť 6000. O kúpe vlastného ešte nemôže uvažovať. Na to, aby dostala hypotekárny úver, nemá dosť našetrené, na stavebnom sporení tiež nemá dosť. „Mám aspoň šancu, že budem slušne zarábať. Potom možno dám nejako dokopy na niečo svoje,“ hovorí. Miriam je typickým prípadom – na vlastný byt nemá, pridelenie nemôže očakávať. Riešením je podnájom.
Podľa skúseností realitných kancelárií je záujem najmä o malé byty. „Ide o zákazníkov, pre ktorých je prvoradá cena,“ hovorí zamestnanec kancelárie BBK v Bratislave.
Realitné kancelárie za sprostredkovanie žiadajú jednu mesačnú splátku pre seba, a to od majiteľa i nájomcu. Finančne výhodnejšie je preto pri prenajímaní bytu dohodnúť sa priamo s majiteľom. Rizikom nájomníka je, že majiteľ môže kedykoľvek nájomné zvýšiť alebo ho z bytu vysťahovať. Majiteľ zase riskuje, že nájomník byt poškodí, prípadne že zmizne bez zaplatenia účtov.
Nájomné sa platí mesačne alebo na štvrť roka dopredu. Platí sa v hotovosti, opatrnejší uprednostňujú platbu poštovou poukážkou alebo prevodom na účet, aby mali aspoň nejaký doklad o zaplatení.
Vo svete je bežné, že človek, často i celá rodina, býva v podnájme celý život. Pri trhových cenách podnájmov u nás je to pre drvivú väčšinu ľudí ekonomicky nezvládnuteľné. Výhodnejšie je zadlžiť sa a splácať vlastný byt. Získanie úveru však predpokladá istý vstupný kapitál – minimálne niekoľko stotisíc.