Najlepší slovenský časovkár v histórii Milan Jurčo (14. 9. 1957) pozorne sleduje vývoj na Tour de France. Je štvornásobný majster Česko-Slovenska v tejto disciplíne, má v nej striebro i bronz z MS aj jedno tretie miesto z Tour de France 1988. Za víťazom zaostal o 5 s a za druhým v cieli o sekundu. O včerajšej časovke nám povedall: „S Armstrongom sa niečo deje. Nie je v pohode, ako býval. Prehra s Ullrichom ma neprekvapila, keby nebola o poldruha minúty. Myslel som si, že Nemcova forma bude rásť, ale že Lanceho zaskočí už teraz a takým spôsobom, to som nečakal. Je tu opäť starý Ullrich, vracia sa do majstrovských koľají,“ povedal o víťazovi TdF z roku 1998. Nemec akoby si s Jurčom na diaľku rozumel. Na internetovej stránke Tour po časovke povedal okrem iného. „Lance v takej ošemetnej situácii uprostred pretekov ešte nebol. Na chrbát mu dýcha svorka lačných „vlčiakov“ z oveľa menšej blízkosti, než by bol schopný si predstaviť. A on už, zdá sa, nie je schopný jej útoky odrážať tak ľahučko ako predtým. Ja som prekvapený, ako mi to šlo. Je tu nová šanca.“
Jurčo na toto kontroval. „Myslím si, že najmä Španieli pôjdu po Armstrongovi, a potom aj Vinokurov. Už cez víkend je dojazd na Tourmalet, nesmierne ťažký. V minulosti Armstrong, ak mal „fazónu“, ťahal na špici 50 - 60 km sám a do kopcov všetkých valcoval. Pred časovkou prišiel do cieľa so ,sekerou‘ dvadsať minút. To sa tiež v minulosti nestávalo.“
Podľa Jurča má Ullrich parádnu formu a absolútnou senzáciou Tour je Kazach Vinokurov. „Cyklisti z bývalého Sovietskeho zväzu vedeli jazdiť časovky na doraz. Za mojej éry bol Ludwig schopný ísť priemer 50 km/h aj dlhší úsek, ale nedávno na Giro dosiahol Gončar priemer 52 km/h a pred tým klobúk dolu.“ V čase, keď Jurčo išiel časovku na Tour, priemer okolo 49 - 50 km/ h jazdili bežne. „V tomto smere cyklisti nenapredovali, kedysi Rominger či Thurau si zaslúžili väčšie uznanie, lebo terajšia výbava sa s našou nedá zrovnávať. Majú lepšie disky, potom najmä prilby a svoje robia aj triatlonové sedadlá. Ak môžeš v časovke zaľahnúť, je to veľká výhoda.“
Najlepší ťahajú s prevodom vpredu 55 a vzadu 11 zubov, čo je na jedno zašliapnutie riadny záber. „My sme jazdili 55/12, alebo 55/13, prípadne sa to kombinovalo na 58/13, ale niekedy nie je dôležitý ťažký prevod, ale ľahkosť, s akou cyklista ide. V tom bývala sila Armstronga.“
Zdá sa, že Američan ju iba hľadá. Ullrich zaznamenal prvú výhru na Tour od roku 1998, Armstrong zaknihoval iba druhú prehru v časovke.
JÁN MIKULA