musia byť pripravené zostať v Iraku niekoľko rokov. Tvrdí to správa, ktorú vypracovalo päť nezávislých odborníkov vedených Johnom Humrom, námestníkom ministra obrany za prezidentovania Billa Clintona. Do Iraku ich vyslal Pentagon.
Jeden z jeho najvplyvnejších mužov a jeden z duchovných otcov útoku na Saddáma námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz včera pricestoval do Bagdadu. Agentúra Reuters tvrdila, že išlo o neohlásenú návštevu, kým americké médiá uvádzali, že bola dlho pripravovaná.
Wolfowitz je v Iraku šesť týždňov po svojom šéfovi Donaldovi Rumsfeldovi a podľa vlastných slov prišiel na to, aby prispôsobil americkú taktiku v oblasti novým podmienkam. Päť dní bude cestovať po krajine a hovoriť s americkou civilnou správou a irackými predstaviteľmi. Podľa zdroja z Pentagonu, ktorý citoval New York Times, sa Wolfowitz nebude stretávať s ľuďmi zodpovednými za pátranie po irackých zbraniach hromadného ničenia. Oficiálne miesta tvrdia, že je to v kompetencii spravodajských služieb.
Wolfowitza čakajú v Bagdade krušné chvíle - krajina je v chaose, civilná správa nie je príliš efektívna, vojaci takmer denne umierajú pri útokoch gerilových skupín a nechystajú sa domov, ako by si mnohí želali. Hneď po príchode sa stretol s civilným správcom Iraku Paulom Bremerom. Práve jeho úrad kritizuje správa nezávislých expertov zverejnená v stredu. Podľa dokumentu proces obnovy „veľmi oslabuje“ prístup americkej civilnej správy, ktorá sa v naliehavej situácii správa, akoby sa nič nedialo. Správa tiež odporúča lepšiu komunikáciu s Iračanmi a hovorí, že mimoriadne dôležitý je aj úspech irackej Rady vlády - dočasného vládneho orgánu.
„Dlhujeme Američanom v Iraku i samotným Iračanom, aby sme poskytli všetko potrebné na to, aby sme to urobili správne. Závisí od toho vieryhodnosť a národný záujem Spojených štátov,“ tvrdí dokument. Jeho autori navštívili Irak na pozvanie ministra obrany Donalda Rumsfelda a civilného správcu Paula Bremera.
Správa vyzýva Washington na to, aby do obnovy zahrnul viac krajín, než koľko ich bolo v obmedzenej vojnovej koalícii, a aby viac využíval OSN.
(čtk, mik)