Snímky družíc Európskej kozmickej agentúry (ESA) obsahujú dôležité informácie o geologickom charaktere vinárskych oblastí. „Rozbor pôdy viníc nám pomôže určiť, či sú konkrétne oblasti vhodné na pestovanie určitých odrôd vína,“ hovorí činiteľ ESA Luigi Fusco z talianskej vinárskej oblasti Frascati.
„Vína z oblasti Frascati sa pestujú na vulkanickom základe a vulkanické oblasti sa vyznačujú malými krátermi, ktoré boli kedysi plné vody. Táto voda tu bola v časoch Rímskej ríše, ale dnes sa nachádza 50 metrov pod povrchom,“ vysvetľuje Fusco. „Keď sa pozeráte zhora, uvidíte, že tieto krátery obsahujú viac vody než zvyšok oblasti, a preto sa i počas horúceho leta hrozno uchová v lepšom stave.“
Projekt nazvaný Bacchus pomocou satelitného snímkovania a počítačovej analýzy pestovateľom vína umožní dosiahnuť úspešnú úrodu. Satelity zmapujú európske vinice do dosiaľ nevídaných detailov. Pestovateľom sa tak do rúk dostanú informácie o vplyve sklonu svahov či vlhkosti pôdy vinohradov na chuť vína v jednotlivých oblastiach. Satelity budú sledovať aj premeny farby a tvaru hroznového vína počas rastu - to farmárom povie, kedy je najvhodnejší čas zberu hrozna.
Moderní manažéri európskych viníc potom budú môcť tieto informácie digitálne skombinovať - počítačový program vytvorí kombinovanú mapu zo všetkých získaných informácií.
„Už prestalo fungovať kritérium kvantity. Trh s vínom túži po kvalite. A kvalita sa dá dosiahnuť rôznymi cestami,“ tvrdí Fusco. Projekt Bacchus podporuje Európska komisia a je do neho zapojených 14 európskych firiem, výskumných inštitútov a združení pestovateľov vína.
Fusco napriek tomu tvrdí, že ESA nehodlá pestovateľom vína zakazovať po generácie odovzdávané spôsoby posudzovania podmienok úspešnej úrody.
(čtk, zo)