
Blair a Bush sa navzájom presvedčili - sme spojenci.
FOTO - TASR/AP
Britský predseda vlády pred Kongresom: Aj keby sa nenašli zbrane hromadného ničenia, zásah v Iraku bol správnyBlair servilný? Blair odvážny? Názory na vystúpenie britského premiéra v americkom Kongrese sa budú líšiť. Ostrovný denník Times napísal, že hovoril k dvom odlišným obecenstvám - Američanom, ktorí ho berú, ale aj Britom podozrievajúcim svojho predsedu vlády z poklonkovania prezidentovi Spojených štátov Georgeovi Bushovi.
Dôležité je Blairovo vyhlásenie, že aj keď sa nepreukáže, že Irak mal zbrane hromadného ničenia a kontakty s teroristami, aj tak bolo správne odstrániť diktátora. „Aj keď by sme sa mýlili, zničili sme nebezpečenstvo zodpovedné za neľudské masakre a utrpenie. Som si istý, že nám dejiny dajú za pravdu.“ Takto Blair o Iraku ešte nikdy neprehovoril. S Bushom ho v posledných týždňoch tvrdo kritizujú za nespoľahlivé informácie ich tajných služieb pred začiatkom irackej vojny.
Na spoločnej tlačovke s Blairom sa k svojej zodpovednosti prihlásil aj Bush: „Saddám bol hrozbou. Prijímam zodpovednosť za vyrovnanie sa s touto hrozbou,“ povedal.
Napriek tomu, že Blair slovami agentúry AP v Kongrese „vzdal hold americkému prístupu k veci“, nezaznel spolu s Bushom unisono v jednej dôležitej veci. Britský premiér ďalej tvrdí, že za obvinením Iraku z nákupu afrického uránu, s ktorým prišla britská tajná služba, ďalej stojí. Američania pritom už pripustili, že táto stopa Husajnových zbrojných aktivít sa ukázala ako zavádzajúca.
Pre Blaira a Busha bolo veľmi dôležité, aby odpovedali na tlak médií a ich politických kritikov jasnou obhajobou svojho rozhodnutia v Iraku vojensky zasiahnuť. Blairova krátka zastávka v Spojených štátoch bola razantná, zároveň však jeho vystúpenie dodalo muníciu kritikom intervencie. Opakovaným argumentom predchádzajúcim vojne v Iraku boli totiž predovšetkým argumenty o hrozbe zbraní hromadného ničenia a nie Husajnove brutálne diktátorské spôsoby.
„Saddám vlastnil chemické a biologické zbrane. Som presvedčený, že sa snažil obnoviť aj svoj jadrový program. Chcel by som pripomenúť všetkým skeptikom rok 1991, keď vyšlo jasne najavo, že bol Saddám podstatne bližšie vývoju jadrovej zbrane, než si kto dokázal predstaviť,“ obhajoval po svojom zásah Bush.
Významnou časťou Blairovho vystúpenia bola aj transatlantická časť. Američanov upozornil, aby pozorne počúvali a zároveň uznal ich vedúcu úlohu vo svetovej politike. „Všetky veľké aliancie začínajú Amerikou a Európou. Keď bude Európa a Amerika spolu, ostatní s nimi budú spolupracovať.“ Zvlášť upozornil na situáciu Blízkeho východu a povedal, že terorizmus nebude porazený, pokiaľ nezavládne mier medzi Izraelom a Palestínčanmi.
MAREK CHORVATOVIČ