BRATISLAVA - Slovensko asi neprijme opatrenia proti maďarskému krajanskému zákonu. Sporné otázky týkajúce sa aj podpory maďarskej národnostnej menšiny v oblasti vzdelávania a kultúry by mali dnes v Bratislave vyriešiť ministri zahraničia Eduard Kukan a László Kovács.
Slovenské ministerstvo zahraničia je optimistické. „Nie je záležitosťou diplomacie rokovať o jednostranných opatreniach. Diplomacia je preto diplomacia, aby rokovala o riešeniach, ktoré sa odohrajú na úrovni dohody medzi dvoma stranami,“ hovorí vedúci úradu ministerstva zahraničia a spolupredseda slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín Miroslav Mojžita. „Ak je diplomacia úspešná, tak jednostranné kroky nemusia byť.“
Vláda o krajanskom zákone rokovať odmietla. Je ochotná riešiť veci cez zmluvu o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskom a Maďarskom. „Uvidíme, s akými návrhmi príde maďarská strana. Sme pripravení posúdiť akýkoľvek návrh,“ povedal Mojžita.
Kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu odmieta, aby peniaze z Maďarska rodičia dostávali podľa toho, či svoje dieťa dajú, alebo nedajú do školy, kde sa vyučuje po maďarsky. Slovensko je ochotné zmieriť sa s podporou z Budapešti, ktorú dostanú inštitúcie - napríklad školy. Mojžita tvrdí, že na spoluprácu v oblasti školstva máme veľmi dobrú zmluvnú základňu.
„Môžeme sa pohnúť o veľký kus dopredu. Maďarská strana vie, že sme ochotní rokovať len na základe bilaterálnej zmluvy,“ hovorí poslanec Imrich Béreš z ANO. Predpokladá, že dôjde k dohode. Peniaze z Maďarska by mohli školy či Združenie maďarských pedagógov podľa neho využívať len na nakúpenie školských pomôcok. Dalo by sa to riešiť dodatkom k bilaterálnej zmluve alebo vykonávacími predpismi.
Šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos o rokovaní hovorí: „Čakáme, čo sa udeje.“ Bol by rád, keby sa našlo riešenie aspoň v časti problémov. SMK už podľa neho urobila, čo bolo v jej silách a ostatné je už mimo nej.
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová verí, že veci sa vyriešia a na slovenskom území nebude platiť krajanský zákon. „Skupiny obyvateľov by nemali byť zvýhodňované na základe príslušnosti k národnosti.“ Podľa nej by peniaze z Maďarska nemali dostať ani školy. „Sú viaceré možnosti,“ dodala.
Maďarsko a Rumunsko na včerajšom rokovaní v Bukurešti sporné otázky vyriešili. Slovensko v otázke krajanského zákona koordinovalo svoje postupy aj s rumunskou stranou. „Robili sme to aj v Rade Európy,“ povedal Béreš.
Kovács ešte pred časom povedal, že krajanský zákon sa nezmení, lebo zodpovedá európskym normám. Maďarsko je však pripravené rokovať so susedmi o tom, ako sa „môžu dostať k výhodám ich občania maďarskej i nemaďarskej národnosti“.