BRATISLAVA 18. júla (SITA) - Podľa Európskej komisie (EK) je Slovensko menej pripravené na čerpanie z eurofondov ako ostatné prijímané krajiny. Vládni činitelia sa pokúsili zmierniť brizantný účinok tohto hodnotenia vyhláseniami, že teraz už naše zaostávanie nie je také veľké, aké je podľa správy. Bolo by veľmi zlé, keby tomu ministri naozaj uverili, píše v komentári denník SME.
Vicepremiér Csáky tvrdí, že správa komisie je vlastne ten istý materiál, o ktorom už v máji rokoval v Bruseli. Treba povedať, že to tak určite nie je, lebo ako uviedol predstaviteľ komisie na Slovensku, zhromažďovanie údajov pre hodnotiacu správu sa skončilo "niekedy okolo polovice júna". Z toho vyplýva, že júlovú správu nemožno zredukovať na májovú a vydávať ju za zastaranú, konštatuje SME.
K výkladu, že situácia nie je až taká zlá, ako hovorí komisia, lebo od vyhotovenia správy Slovensko pokročilo, sa priklonil aj premiér Dzurinda, lebo je to najlepšia verzia pre vládu i verejnosť. Nevyvoláva paniku. Predseda vlády a jeho ministri však nesmú podľahnúť šarmu vlastných rečí, lebo komisia to povedala viac než jasne: "Slovensko musí vyvinúť enormné úsilie, aby prípravu stihlo ešte do vstupu do únie.“
Ako v Bratislave dodal Eric van der Linden, fakt, že to komisia povedala jedine nám, "nie je bez významu". Dzurindova vláda má príležitosť, ale predovšetkým povinnosť predviesť, čo je podľa nej "enormné úsilie“. Všetko ostatné by ju totiž diskvalifikovalo, tvrdí SME.
Keďže len zo štrukturálnych fondov má republika do roku 2006 dostať 62 miliárd Sk, je to dostatočne veľká suma, aby jej strata povalila nielen jedného vicepremiéra, ale aj celú vládu, uzatvára SME.