BRATISLAVA – Trenčín uvažuje, že zruší pre svojich obyvateľov miestne poplatky. Napríklad majitelia psov by ročne ušetrili tisíc korún, ktoré mesto za psa vyberá. „Nevyberáme poplatky za iné druhy zvierat, takže komisia nevidí dôvod, prečo by práve toto zviera malo byť hendikepované a spoplatňované,“ tvrdí Branislav Celler z finančnej komisie mesta.
„Rozhodnutie o konkrétnej výške miestnych poplatkov je na predstaviteľoch mesta. Mesto rozhodne, ktoré poplatky a v akej výške tvoria príjem mestského rozpočtu,“ hovorí na ojedinelú iniciatívu trenčianskej radnice hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
„Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora iniciatívu neodsudzuje, vníma ju ako „pozitívny precedens“, no pochybuje, že ju niekto bude nasledovať.
Osobitou kapitolou je výber poplatkov. Výnimkou podľa Sýkoru nie je ani exekúcia majetku neplatičov. „Nemôžeme predsa tolerovať, že polovica ľudí ich nebude platiť,“ tvrdí. Samospráva, hoci má právo poplatky znížiť či dokonca odpustiť, sa podľa neho nemôže správať populisticky – „jednému odpustím, druhému nie“.
„Časť podnikateľov špekuluje, ako nezaplatiť. Obyčajní ľudia sú naučení platiť,“ podotýka Sýkora. Príkladom je zber komunálneho odpadu. „Uvedomujú si, že keď chcú mať čistú dedinu, musia prispieť.“
Iné slovenské mestá o zrušení poplatkov neuvažujú.
Poprad: „Bola by to pre nás veľká strata,“ povedal Michal Kvaka z mestského úradu. Poplatky sú dôležitým zdrojom príjmu, predstavujú asi 10 percent rozpočtu, takmer 50 miliónov. Poplatok za predaj alkoholu a tabaku budú musieť zrušiť po vstupe do únie. „Skôr ako o zrušení poplatkov teraz uvažujeme o tom, ako vykryjeme stratu.“
ŽARNOVICA: Primátor Dušan Gréger hovorí, že mesto má 25-miliónový rozpočet, podobne ako pred desiatimi rokmi, hoci všetky náklady sa výrazne zvýšili. „Mesto musí niekoľkokrát obrátiť každú korunu, o akýchsi daňových rajoch v tejto situácii je zbytočné uvažovať. Pod mestá prešli školy, výkon stavebného zákona, na ktorý sme od štátu zatiaľ nedostali nič. Ťaháme to z vlastných zdrojov.“
BANSKÁ ŠTIAVNICA: „Sme radi, že sme nemuseli zdvihnúť daň z nehnuteľností,“ hovorí prednostka mestského úradu Nadežda Babjaková. Prevažná časť poplatkov sa podľa nej dnes zrušiť nedá.
BANSKÁ BYSTRICA: „Ak niektoré mestá nepotrebujú peniaze z poplatkov, tak ich môžu rušiť. Banská Bystrica nie je v takej situácii,“ povedal včera o trenčianskom návrhu primátor Ján Králik. Zrušením poplatkov by ročne prišla o 3 až 4 milióny korún.
ZVOLEN: by prišiel asi o 6 miliónov. Primátor Vladimír Maňka tvrdí, že mesto vychádza podnikateľom v ústrety skôr tým, že už 5 rokov nezvýšilo daň z nehnuteľností a má jeden z najnižších poplatkov za odpad.
NITRA: „Mesto neuvažuje o zrušení miestnych poplatkov,“ hovorí prednostka mestského úradu Zdenka Tóthová. „V rozpočte máme za psov príjem vyše milióna, za alkoholické nápoje a tabakové výrobky 8 miliónov korún, za zábavné a hracie prístroje 20-tisíc a za reklamu 2 milióny. Poplatok za ubytovaciu kapacitu a kúpeľný pobyt Nitra nevyberá,“ dodáva Tóthová.
KOŠICE: o zrušení poplatkov neuvažujú ani v Košiciach. Naopak, vo februári schválili mestskí poslanci všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého musí každý návštevník zaplatiť za každý deň pobytu v meste 15 korún. Nariadenie nadobudlo právoplatnosť 1. apríla a za prvý mesiac vyzbierali v 54 ubytovacích zariadeniach takmer 390–tisíc Sk. Podľa vedenia mesta pri súčasnej zadlženosti je každá koruna dobrá.
BRATISLAVA: „Naša situácia je špecifická, pretože väčšina poplatkov je príjmom mestských častí,“ povedal hovorca primátora Bratislavy Milan Vajda.
Mestu zostáva iba poplatok za reklamu (13,4 milióna) a kúpeľný (3,3 milióna), vyberá poplatky za užívanie verejného priestranstva (7,5 milióna), za komunálny odpad (739 miliónov) a znečisťovanie ovzdušia (163-tisíc). „Pri mestskom rozpočte šesť miliárd je to iba okolo 0,4 percenta všetkých príjmov. Odpustenie týchto poplatkov ťažko možno považovať za daňové prázdniny, určite by v podmienkach Bratislavy nenaštartovali investičné aktivity,“ hovorí Vajda.
Z mestských častí najviac vyberie Staré Mesto, najmä na poplatku za alkohol a tabak, ktorý platia reštaurácie v centre (20 miliónov) a na poplatku za zaujatie verejného priestranstva (17 miliónov).
Neuvažujú ani malé obce
Dôležitým zdrojom príjmov sú poplatky pre malé obce. V obci Predajná pri Banskej Bystrici žije 1350 obyvateľov. Na poplatkoch za psa, za predaj alkoholu a tabaku, za zaujatie verejného priestranstva a za hracie automaty sa vyberie asi 60-tisíc korún, za odvoz odpadu ďalších 400-tisíc.
„Pre malú obec je to nezanedbateľná suma,“ hovorí starostka Tatiana Čontofalská. Asi 60-tisíc z poplatkov využívajú na opravy v obci a na úrade, ale aj na platby za elektrinu či plyn.
Keď sa na budúci rok zruší poplatok za alkohol a tabak, obec príde o 39-tisíc, ktoré odvádzajú dvaja podnikatelia. Poplatok sa zruší, lebo podnikatelia platia za alkohol a tabak aj spotrebnú daň.
(joč, haj, eta, wm, bej, sen)