
Z trojrozmerných predmetov sú v stálej expozícii v Nemeckej najzaujímavejšie súčasti uniforiem príslušníkov Hlinkovej gardy, nemeckej polície a Strany šípových krížov (Nyilaskeresztes párt – NKP). Okrem nich majú zastúpenie aj osobné predmety obetí represálií a veci z vypálených domov obcí Kalište a Kľak. FOTO TASR – JOZEF ĎURNÍK
NEMECKÁ – Stálu expozíciu Represálie nacistov a príslušníkov Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy na Slovensku v rokoch 1944-1945 sprístupnili včera v pamätnej izbe v Nemeckej v okrese Brezno. Na otvorení sa zúčastnil minister kultúry Rudolf Chmel.
Výstava zachytáva vraždenia v Kremničke a Nemeckej, ktoré sa zaradili medzi miesta najrozsiahlejších vyhladzovacích akcií na Slovensku.
V bývalej vápenke v Nemeckej zavraždili asi 900 ľudí. Po oslobodení z masových hrobov v Kremničke exhumovali 747 obetí, z toho 211 žien a 58 detí. Väčšinu tvorili Židia (vyše 450 osôb).
Na Slovensku umučili a zavraždili spolu 5 304 ľudí, ktorých po vojne exhumovali v 211 hromadných hroboch. Z toho na južnom Slovensku okupovanom horthyovským Maďarskom našli 832 osôb v 42 hromadných hroboch. Viac ako 95 obcí, osád a samôt na Slovensku vypálili.
(tasr)