BRATISLAVA – Viaceré projekty, ktoré sa pripravovali niekoľko rokov a chcela na ne prispieť Európska únia, sa neuskutočnia. Vláda tento týždeň oficiálne priznala, že hrozí nevyčerpanie peňazí z predvstupového fondu PHARE a že slovenské projekty sú nekvalitné.
Typickým príkladom je cesta za 1,8 milióna eur v obci Plešivec k hranici s Maďarskom v turistickej oblasti blízko jaskyne Domica. „V dôsledku nevysporiadaného vlastníctva pôdy nemožno vydať stavebné povolenie,“ konštatuje vláda.
Projekt má na starosti Slovenská správa ciest. Tá podľa starostu Ladislava Brodu začala oslovovať majiteľov pozemkov až začiatkom tohto roku, hoci stavba tejto štátnej cesty sa plánuje podľa starostu Plešivca už 15 rokov. „Nič nebolo pripravené. Teraz v apríli zistili, že je problém s geometrickým plánom, všetko sa muselo prepracovať. Problémom je čiastočne aj to, že ľuďom ponúkli nízke ceny,“ hovorí Broda.
Únia vyčlenila peniaze v roku 2001. Podľa podmienok do novembra 2003 musí byť uzavretá zmluva s dodávateľom a cesta dokončená do konca roku 2004.
Starosta je už skeptický. „Je to pre nás priorita. Obec chce prispieť na stavbu nových domov pre tých, ktorí pre cestu prídu o svoje staré. Veľmi sa obávam, či je ešte reálna šanca, že sa termíny dodržia.“
Kompetentného pracovníka ministerstva dopravy sa nám nepodarilo zastihnúť. Vládu však minister Prokopovič ubezpečil, že stavebné povolenie bude k dispozícii najneskôr do polovice júla 2003 a „je reálna šanca projekt zrealizovať“.
Horšie je na tom projekt priemyselného parku v Rožňave za 2,4 milióna eur. Ten vláda už úplne zrušila „pre nevysporiadané vlastníctvo pôdy a problém so spolufinancovaním na miestnej úrovni“.
Priemyselný park mal vyrásť v areáli bývalých železnorudných baní. „Minulý rok sa železnorudné bane dostali do konkurzu a pozemky nebolo možné vykúpiť. Konkurz sa skončil až v máji tohto roku a bol určený nový vlastník. Nevedeli sme získať stavebné povolenie, lebo z 25 hektárov je mestských len osem,“ hovorí primátor Rožňavy František Kardoš.
Udalosti sa podľa neho nedali predvídať. „Čakali sme, boli prísľuby, že sa konkurz urýchli, ale jednoducho sa to nedalo.“ Rožňava dúfa, že po dohode s novými vlastníkmi sa jej podarí park postaviť z peňazí zo štrukturálnych fondov. Europeniaze sa vláda ešte pokúsi zachrániť a presmerovať ich na iný projekt. Aký, zatiaľ nerozhodla, a je otázne, či stihne rozhodnúť tak, aby sa peniaze ešte dali minúť.
Zo 48 miliónov eur, ktoré únia vyčlenila pre Slovensko v roku 2001, je dnes zmluvne zabezpečených 14,6 percenta. Konečný dátum, dokedy musia byť uzavreté zmluvy s dodávateľmi, je 30. november.