BRATISLAVA – Daňový raj na Slovensku? Možno už od budúceho roka ním bude mesto Trenčín. Finančná komisia mesta uvažuje o zrušení šiestich miestnych poplatkov. Oslovení predstavitelia iných miest či obcí podobné plány nemajú – poplatky by podľa nich príliš chýbali v obecnej kase.
„Neotravovať obyvateľov nezmyselnými poplatkami a dať podnikateľom pokoj,“ objasňuje zámer predseda trenčianskej komisie Branislav Celler. Mestá dnes vyberajú poplatky za psov, za zaujatie verejných priestranstiev, za tabak a alkohol, za hracie automaty, zo vstupného, za reklamu, kúpeľný poplatok či za odpad.
Trenčín na poplatkoch ročne vyberie asi 7 miliónov. „Samozrejme, budú chýbať, ale ušetriť sa musí inde. Pre nás to nie je argument. Ich vyberanie považujeme za nemorálne a nespravodlivé,“ hovorí Celler.
Už pred dvomi rokmi tu zrušili poplatok zo vstupného, čo značne uľahčilo život najmä organizátorom júlového festivalu Pohoda, ktorý sa dnes začína. Zo vstupného predtým festival podľa Cellera do mestskej kasy odviedol 200- až 300-tisíc korún, kým ostatné spoločenské podujatia spolu len 50-tisíc. „Ja som to vnímal ako trest za šikovnosť. Považujeme to za terorizovanie.“
„Trenčín ide svojskou cestou,“ hovorí predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Myslí si, že bez miestnych poplatkov sa nedá vyžiť. Poplatky spolu s miestnymi daňami podľa neho niekedy predstavujú až tretinu príjmu obce. „To sú peniaze, ktoré nevyhnutne potrebujeme na krytie svojich originálnych kompetencií.“
Zástupcovia iných oslovených miest tvrdia, že sa príklad Trenčína nasledovať nechystajú. „Zrušiť prevažnú časť poplatkov považujem v terajšej situácii za nemožné,“ tvrdí prednostka mestského úradu v Banskej Štiavnici Nadežda Babjaková.
„Netreba zabúdať, že poplatky majú aj regulačnú funkciu. Neviem si predstaviť, ako by sa vyvíjala situácia po zrušení, napríklad so psami alebo s reklamou,“ dodáva primátor Banskej Bystrice Ján Králik.