Osobne by v zreformovanom dôchodkovom systéme radšej videl nižšiu úlohu prvého, priebežného piliera. „Chápal by som ho viac ako solidárny, a nie ako zásluhový. Navrhnutý prvý pilier v takomto rozsahu bude v budúcnosti veľmi drahý,“ predpovedá Švejna.
Nepáči sa mu ani spôsob, akým budú od budúceho roka rásť dôchodky. Rast penzií sa vypočíta totiž každý rok podľa zákonom určeného vzorca. „Ten je však podstatne štedrejší, ako si môže tento štát dovoliť. Dôchodky sa budú zvyšovať podľa vzorca, a nie podľa možností ekonomiky. Ja dôchodcom prajem, ale tie peniaze bude musieť štát zobrať niekomu inému.“
Reformátor Švejna podrobil kritike aj nové sociálne odvody. „Páči sa mi, že odvody zamestnávateľov klesnú. Ale prečo zamestnancom odvody zvýšime?“ pýta sa.
Na otázku, čo bude robiť ďalej, odpovedať nevedel. Možno zostane externým poradcom pre reformu. „Mám morálne záväzky k zahraničným expertom, ktorých som na Slovensko dotiahol,“ uzavrel. Švejna odchádza po naštartovaní reformy; v čase, keď je koncepcia schválená vládou a na svete je aj prvá verzia zákona o kapitalizačnom pilieri.
Personálne otrasy však tím reformátorov neobišli ani v minulosti. Začiatkom roka opustil Švejnu Martin Thomay, ktorý s ním dlho pracoval v Nadácii F. A. Hayeka, kde pôsobil ako odborník na penzijný systém. Ich názory na reformu sa pri jej tvorbe rozišli natoľko, že Thomay odišiel nielen z tímu reformátorov, ale aj z nádácie.
Ďalšími ľuďmi, ktorí na reforme zo začiatku spolupracovali, boli ekonomický analytik ING Bank Ján Tóth či Peter Gonda, ekonóm konzervatívneho Inštitútu M. R. Štefánika. (tv)