
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Združenie miest a obcí zas upozornilo, že vládou schválená suma je nedostatočná. Preto podľa jeho predsedu Michala Sýkoru stále hrozí zatvorenie niektorých škôl.
Mestá a obce už dlhšie upozorňovali, že ak sa nenájdu peniaze pre ich školy, v septembri ich neotvoria. Sýkora tvrdí, že školstvo potrebuje až 1,2 miliardy korún. Vyčíslenie odobril aj parlamentný výbor pre vzdelanie.
Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ján Gašperan označil rozhodnutie kabinetu za dobrý krok, hoci 756 miliónov korún buáde stačiť len na najzákladnejšie potreby škôl. Po protestných akciách učiteľov sa podľa neho vo viacerých oblastiach „pohli veci výrazne dopredu“.
O prípadnom ďalšom štrajku má rozhodnúť rada odborárov školstva 21. augusta. Školské odbory pohrozili časovo neobmedzeným štrajkom učiteľov, ak vláda nenájde peniaze pre školy a nezabezpečí reálny rast platov učiteľov. „Ich postup ja nepokladám za rozumný,“ povedal minister.
Štátny rozpočet vyčlenil pre regionálne školstvo 5,8 miliardy korún. „Ukázalo sa, že 5-pecentné navýšenie rozpočtu nepokrýva potreby, ktoré vznikli zvýšením cien energií,“ povedal Fronc. Prvých 150 miliónov zo včera schválených peňazí má ministerstvo financií uvoľniť pre zriaďovateľov do 15. septembra. Ďalších 306 miliónov korún má nájsť do 20. augusta. „Najväčšiu sumu - viac ako 590 miliónov korún - dostanú obce, 103 miliónov korún dostanú vyššie územné celky a pomerne malú sumu 63 miliónov korún dostanú krajské úrady, ktoré majú špeciálne školstvo.“
Fronc upozornil, že dofinancovávanie škôl donekonečna nie je riešením. „Situáciu vyrieši nový zákon. (…) Pôjde o normatívne financovanie na žiaka podľa rôznych typov škôl a rôznych nákladov.“
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI