BRATISLAVA - Sporná zmluva s Vatikánom o katolíckej výchove a vzdelávaní nenadobudne platnosť aspoň do konca augusta. Dovtedy chce predložiť do vlády minister spravodlivosti Lipšic analýzu medzinárodných zmlúv, ktorú pripravia odborníci na medzinárodné a ústavné právo.
„Problém je tu už od novely ústavy. Dochádza často k rozporom ohľadne klasifikácie medzinárodných zmlúv, či ide o medzivládne, alebo prezidentské zmluvy,“ povedal včera minister. Ak by išlo o prezidentskú zmluvu, musel by ju schvaľovať parlament.
Okrem politikov aj viacerí právnici už upozornili, že vatikánsku zmluvu by mal podpísať prezident po rozhodnutí Národnej rady. Na ich strane je aj Lipšic. „Zmluva by tak či tak nemohla byť platná skôr ako do konca augusta.“ Premiér Dzurinda včera po stretnutí u prezident Schustera povedal, že po 20. auguste bude jasné, ktoré zmluvy musí odsúhlasiť parlament a či bude medzi nimi aj zmluva o katolíckej výchove.
Katolícka cirkev nemá námietky proti, aby zmluvu schvaľoval parlament. „Mala by určite väčšiu váhu,“ povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda.
Vatikán počká so svojou odpoveďou na slovenské stanovisko. „Parlament by mal zmluvu prerokovať medzi 9. a 11. septembrom, teda v čase, keď tu budú novinári z celého sveta v súvislosti s návštevou Svätého Otca,“ podotkol Gavenda.
Schválenie zmluvy Národnou radou v čase pápežovej návštevy by mohlo byť podľa neho šancou pre našu krajinu, aby sa zviditeľnila vo svete. „Ak tu však bude napätie a ak odznejú veľmi tendenčné a nepodložené argumenty, ktoré kolovali v nedávnej minulosti, to by bola ostuda a výsmech pre autorov týchto názorov, ale aj pre Slovensko,“ pohrozil.
Včera rokovali aj experti 11 cirkví o návrhu dohody s vládou o náboženskej výchove a vzdelávaní. Text, ktorý zabezpečuje ich rovnoprávne postavenie s rímskokatolíckou a gréckokatolíckou cirkvou pri zriaďovaní cirkevných škôl a náboženskej výchove, schválili. (ts)