BRATISLAVA - Brusel ostro kritizoval Slovensko za zaostávanie v príprave na eurofondy. Minister výstavby László Gyurovszky namieta, že situácia sa medzitým zlepšila, ministerstvá už mesiac spolu intenzívne komunikujú a zodpovední ministri sa stretávajú každý pondelok.
Ministerstvo výstavby má už aj plný stav pracovníkov. Do 15. augusta ministerstvo financií predloží plán, ako sa bude riešiť spolufinancovanie projektov, čo je jedným z problémov, na ktorý Brusel poukázal.
Slovensko už podľa Gyurovszkého do Bruselu poslalo všetky potrebné dokumenty a 29. júla začíname vyjednávať o tzv. Rámci podpory Spoločenstva. To je dokument, v ktorom sa presne stanoví, koľko peňazí pre akú oblasť dostaneme. Až po jeho podpise sa bude môcť rozbehnúť práca s projektami.
Kedy bude dokument podpísaný, Gyurovszky nevedel odhadnúť. „Chceli by sme, aby to bolo do konca roka,“ povedal pre SME.
Rámec podpory Spoločenstva zatiaľ podľa Gyurovszkého nepodpísala ani jedna kandidátska krajina, nikto zatiaľ nezačal ani vyjednávania.
Zlý stav na Slovensku je podľa neho najmä následok toho, že kým „iné krajiny vyjednávali štyri roky, my dva. Celé obdobie Mečiarovej vlády nám chýba“. Stále je však podľa neho šanca, že o peniaze neprídeme. Problémy boli podľa neho aj pri čerpaní peňazí z predvstupových fondov, ale nakoniec sme napríklad fond PHARE dokázali využiť na 90 percent. „Určite budeme mať problémy v prvých rokoch s adaptovaním sa na nový systém, ale myslím si, že to zvládneme,“ povedal Gyurovszky.
Európska komisia po Slovensku najviac kritizovala ešte Lotyšsko.
Najpokročilejšie sú Cyprus, Malta, Česko a Estónsko. Pomerne priaznivé hodnotenie má Poľsko. Slovinsko, Maďarsko, Litva zaostávajú.
„Času je málo. Priestor na ďalšie oneskorenia už nie je,“ povedal komisár Gunter Verheugen. Varoval, že ak noví členovia únie nebudú včas pripravení, nedostanú z eurofondov všetky peniaze, ktoré im patria.
(mar, tasr, čtk)