Zločin a dozorca

8 833 obvinených a odsúdených si odpykáva na Slovensku tresty v 18 väzniciach a ústavoch na výkon väzby. Väzni a dozorcovia, väzenkyne a dozorkyne. Aký je medzi nimi rozdiel? Pre obe skupiny na jednej či na druhej strane mreží platí, že trpia stratou slob

Čím horšie sú v nej podmienky pre väzňov, tým ťažšiu prácu majú tí, čo na nich dozerajú. Práca strážnika vo väzniciach patrí k psychicky najnáročnejším zamestnaniam, a preto je dozorcov nedostatok.
Francúzsko potrebuje do piatich rokov 10 000 strážcov, z toho 4000 hneď. Robí nábor dokonca kampaňou v televízii. V reklamnom šote si dvaja zamestnanci francúzskej väzenskej stráže hovoria o „zmysluplnosti svojej práce", ktorá ich napĺňa uspokojením.
Vo francúzskych väzniciach sedí asi 56 000 odsúdencov. Množia sa tam samovraždy, vzbury, rastie v nich násilie. Väzenské správy prišli so sloganom, ktorým lákajú nových dozorcov: Väzenie sa mení, meň ho s nami.
Aké sú slovenské väznice, akí sú slovenskí bachári?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O prácu dozorcu vo väznici je na Slovensku rozdielny záujem. Závisí od regiónu. Nástupný plat je približne sedemtisíc korún čistého, najvyšší možný je od dvanásť- do pätnásťtisíc, podľa toho, či ste strážnik alebo pedagóg. V chudobných regiónoch sa o prácu trhajú, ako dobrý plat sa to hodnotí napríklad v Leopoldove. V Bratislave to však nestačí, vo väzniciach pracujú väčšinou len mimobratislavskí.
Riaditeľ ústavu v bratislavskom Justičnom paláci Peter Novák hovorí: "Máme tu príslušníkov z Košíc, Vranova nad Topľou, Ružomberka." Pracujú systémom denná, nočná, deň voľno, opäť denná, nočná a potom tri dni voľno. Niekedy však musia nastúpiť do práce aj na tretí deň. "Pokiaľ sú ženatí, veľa peňazí im pre rodinu nezostane. Zohnať záujemcov o takúto prácu v Bratislave je veľmi zložité." Novák sa obáva, že keď sa otvorí automobilka Peguet v Trnave, opäť tam odíde veľa strážnikov ako odišlo do Volkswagenu.
Ukazuje sa, že to bude rovnaký problém aj v malých mestách, kde náhle umožní kapitál nové príležitosti - ako napríklad v Hrnčiarovciach. Zamestnanci nápravného ústavu už teraz pokukujú po priemyselnom parku, ktorý tam stavajú a ktorý prinesie iné pracovné príležitosti.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo neostanú?
Okrem psychickej náročnosti tohoto povolania, kde treba rovnako sila, autorita aj rozum, sú problémom podmienky. "Keď majú nehumánne podmienky väzni, tak majú nehumánne podmienky aj príslušníci," hovorí generálny riaditeľ väzníc Oto Lobodáš. Lekári a pedagógovia vo väzniciach robiť netúžia a aj zo záujemcov o prácu bachara vyhovuje kritériám len každý piaty uchádzač.
Strážnici majú nad väzňami moc, musia však dohliadať, aby neboli porušované ľudské práva väzňa. K najčastejším sťažnostiam patria problémy so zápachom. Muž sa môže sprchovať dvakrát do týždňa, žena podľa potreby, niekedy aj každý deň. Lobodáš hovorí, že v západných krajinách je sprcha väčšinou na každej cele. "Na Slovensku zatiaľ také podmienky nemáme."

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa dozorcovia neovládnu...
Dozorca musí mať maturitu a pred tým ako dostane prácu, prejde náročným fyzickým a psychologickým testom. "Fyzické podmienky splní každý druhý, ale psychické už len asi každý štvrtý alebo piaty." Prijatí záujemcovia sa rýchlo skonfrontujú s realitou a rýchlo po nástupe do zamestnania odchádzajú. "Niektorých donúti zostať len materiálna situácia v rodine."
Psychologické testy nezanedbávajú otázku agresivity. Správanie dozorcu musí vykazovať nižšiu hodnotu agresivity ako je priemer. Väzni totiž často provokujú a dozorca musí situáciu vždy zvládnuť. Lobodáš si pamätá, že naposledy sa strážnici neovládli v roku 1986, keď v Leopoldove zbili väzňa obuškami tak, že zomrel. Za posledné roky sa to však ani raz nestalo.

SkryťVypnúť reklamu

... a keď majú strach
Najviac si strážnici uvedomujú riziko. "Pracujeme s ľuďmi obvinenými a odsúdenými za trestné činy. Majú záujem ovplyvňovať úplatkami alebo vyhrážaním." Práve s vyhrážaním sa v poslednom čase stretávajú pracovníci väzníc najviac. "Súvisí to okrem iného aj s rozmachom organizovaného zločinu," hovorí Lobodáš. Vďaka kontaktom väzňov napríklad naposledy sledovali neznáme autá aj riaditeľa istej väznice. "Riziko sa netýka len radových príslušníkov, ale aj funkcionárov."
Obvinení sa snažia aj korumpovať. Majú na to možnosti. Často prídu do väzenia s obrovským množstvom peňazí. Státisíce im idú na účet a po súhlase vyšetrovateľa ich môžu používať. Mesačne môžu minúť najviac štyritisíc. "Príslušník môže pomôcť väzňovi dostať sa k mobilu, preniesť mu písomný či ústny odkaz." Za minulý rok boli zistené štyri podobné prípady "pomoci". V jednom z nich strážnik doniesol väzňovi rezne. Nepodarilo sa dokázať, že strážnik za to zobral úplatok, ale odísť musel. Rok pred tým odišiel strážnik kvôli tomu, že sľúbil väzňovi vypracovať lepší posudok, na základe ktorého ho mal súd skôr prepustiť podmienečne na slobodu. Cena bola desaťtisíc korún. Strážnika odhalili a udali iní väzni, ktorí si všimli, že sa s väzňom často a dlho rozprávajú. "Väzni nič nevnímajú tak citlivo ako pocit spravodlivosti. Od strážnikov chcú, aby im išli vzorom. Sú na nás prísni ako deti na svojich rodičov alebo učiteľov," tvrdí Lobodáš.

Čoho sú väzni schopní
Jeden z dozorcov v bratislavskom justičnom paláci nedávno zažil útok väzňa. Obvinený ho pri osobnej prehliadke udrel päsťou do tváre. Podľa riaditeľa ústavu Petra Nováka sa to nestáva často, spomína si však na horšie historky z minulosti.
Jeden z najhorších zážitkov mali s pastierom zo stredného Slovenska. "Bol odsúdený na trest smrti lebo zabil manželku a deti a potom ich rozrezal." Kým čakal na popravu, bol zlý a agresívny. Chcel si ublížiť, zo stola skákal hlavičky na zem.
Veľké problémy sú aj s obvinenými, ktorí sú závislí na drogách alebo na alkohole. Dostávajú sa do rôznych nepredvídateľných stavov. Raz sa dostal väzeň do psychózy, v ktorej ho upokojovala len predstava, že muruje. Celú noc mu museli dozorcovia akože nosiť tehly a maltu, aby sa jeho stav nezhoršil. Iný väzeň zase celú noc rozdával výplaty a strážnici si po ne poctivo chodili. Ďalší väzeň, ktorý kladivom zabil svoju svokru a manželku, vkuse pľul niekoľko rokov. Keď opľul celú celu, poumývali mu ju a on začal odznovu. Zápach v cele bol obrovský.
Nie je výnimkou, keď väzeň v zlom psychickom stave natrie celú celu a aj seba vlastnými výkalmi. Rovnako často väzni prehĺtajú predmety, dokonca aj žiletky a čas si krátia chodením po lekároch.
(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Čoho sú schopní dozorcovia
Internetové stránky sú plné správ o tom, ako ktorý väzenský dozorca zneužil svoju funkciu. Napádanie väzňov, finančné podvody, sexuálne zneužívanie, dokonca zapríčinenie smrti odsúdených nie sú výnimočné. Skupina dozorcov v kalifornskom väzení Corcoran organizovala medzi väzňami živé gladiátorské hry na život a na smrť.
Internetová stránka, ktorú spravujú väzni v Pensylvánii (www.prisoners.com), je jedinou možnosťou ako môžu odsúdenci vykričať svoju pravdu cez múry. Medzi príbehmi spoza mreží sú naturalistické popisy sexuálneho zneužívania medzi väzňami, ale aj prípad istej dozorkyne, ktorá si vybrala za sexuálnu obeť väzenkyňu.
Väzeň Robert David Himes spomína v súvislosti s nepeknými väzenskými praktikami zneužívanie kresťanskej viery. "Podaktorí využívajú náboženstvo ako zbraň, nástroj na ospravedlnenie svojho konania. Čoraz viac pensylvánskych strážcov sa oháňa formulkou 'v mene kresťanskej viery'. Podľa nej sú väzni zlí a oni dobrí. Takto jeden strážca vezme väzňom karty, lebo sú to diablove obrázky, iný poberie veci, aby nás zbavil závislosti od materiálnych vecí."
(dv)

SkryťVypnúť reklamu

Dozorca zo Sing-Singu
Americký novinár Ted Conover strávil desať mesiacov ako strážca v najprísnejšie stráženom žalári Sing-Sing. Napísal o tom knihu, v ktorej sa nepozerá na väzenie ako na odplatu za kriminálny čin, ale popisuje stres, ktorý zažil na vlastnej koži a ktorý dehumanizuje rovnako dozorcov ako väzňov.
Novinár za desať mesiacov získal väzenský syndróm, takže po tomto čase nebol schopný opustiť brány väzenia a vrátiť sa do bežného života. Ešte po dvoch rokoch sa mu o tom sníva a nepomáhajú ani pochvaly za statočnosť.
"Násilie v týchto nápravných zariadeniach existuje, pretože slúži záujmom mocných vo väzenskej societe vrátane administratívy. Predstavitelia väzníc ho používajú na rozptýlenie agresivity, zničenie potenciálnych vodcov a z ustrašených väzňov robia informátorov," hovorí bývalý väzeň Donald Tucker.
Istá dozorkyňa zažila niečo, čo nepredpokladala, že sa môže stať - zaľúbila sa do väzňa. "Nikdy som nevedela, kto ma natrie. Vedela som len, že to nebude žiaden väzeň. Rozhodla som sa rezignovať na svoju prácu po tom, čo som si začala písať s odsúdeným. Nikdy ma pri tom neprichytili, ale je proti väzenským pravidlám vymieňať si listy s väzňom." Nikdy neľutovala túto skúsenosť, ale vraj už nikdy viac. "Robí tam pár skutočne zlých ľudí. Sú to choré indivíduá. Hrajú sa s imaginárnou mocou, ktorá vnútri väznice funguje. Nikde inde na ulici by sa takto nesprávali, lebo tam by boli nikým. Sú to slabosi, ukrytí pod uniformami, ktorí bez strachu preháňajú veľkých chlapov. Chcela by som ich vidieť, ako by to skúšali na tých istých chlapov vonku na ulici!" priznáva.
(dv)

SkryťVypnúť reklamu

Strážnici odišli po masakri
V roku 1991 sa v Leopoldove udial masaker, na ktorý mnohí dodnes nezabudli. Siedmi väzni odsúdení za ťažké zločiny si na svojich pracoviskách vo väznici tajne vyrobili ostré kovové zbrane a zorganizovali útek. Využili chvíľu, keď sa striedali služby, brutálne zavraždili piatich mladých strážnikov a dostali sa na slobodu. Po dvadsiatychštyroch hodinách ich chytili. Šéfom skupiny bol Tibor Polgári, ktorý si teraz odpykáva doživotie v Ilave. Na cele je sám, má na nej aj televízor.
"Viete, oni majú veľmi dobrú pamäť, lebo nad ničím iným celé dni nerozmýšľajú, iba nad zákonmi a nad útekom, preto sa im to podarilo," povedal v minulosti jeden z bývalých dozorcov z Leopoldova.
Po masakri sa sprísnili podmienky a dozorcovia začali odchádzať vo veľkom počte.
"Odsúdení sa odvtedy museli stále vyzliekať do naha, robili drepy a kontrolovali sa im konečníky, či v nich niečo nemajú. Osobné prehliadky sa robili skoro každé dve hodiny," povedal dozorca. Strážnici odchádzali z väznice zo strachu, viacerých donútili manželky a mnohí nespĺňali nové prísnejšie podmienky.
(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Ústavy na výkon väzby -
Bratislava
Prešov
Nitra
Banská Bystrica
Žilina
Levoča

Väznice
Hrnčiarovce nad Parnou
Dubnica nad Váhom
Sučany
Ružomberok
Košice-Šaca
Nitra-Chrenová
Banská Bystrica-Kráľová
Želiezovce

Ústav na výkon väzby a zároveň väznica -
Leopoldov
Ilava (doživotie a mimoriadne tresty)
Košice

Nemocnica v Trenčíne - Nemocnica má kapacitu 155 miest, väčšinou je naplnená spolovice


K prvému júlu bolo vo väzniciach 8 833 obvinených a odsúdených. Z toho bolo vo väzbe 2 892 obvinených (141 žien a 2 751 mužov) a vo väzení 5 941 odsúdených (197 žien a 5 744 mužov).

V každom ústave na väzbu sú aj ženy. Už odsúdené ženy si trest odpykávajú v Nitre-Chrenovej. Mladiství odsúdení si odpykávajú svoj trest v Sučanoch.

Počet strážcov vo väznici je tajný. "Počet pracovníkov slovenského väzenstva je porovnateľný s počtom pracovníkov v západných štátoch s vyspelým väzenstvom, v ktorých je pomer počtu pracovníkov a väzňov 1 : 2," povedal riaditeľ väzníc Oto Lobodáš.

SkryťVypnúť reklamu

(FOTO: Vo väznici je dodnes nábytok z roku 1930. V minulosti strážnici sedávali na takýchto stoličkách a veci si ukladali do krabíc visiacich na stenách. Dnes majú k dispozícii jednu celu. Rekonštrukcie zatiaľ bratislavský Justičný palác obišli. Väznica je postavená tak, že v lete je na chodbách aj päťdesiat stupňov celzia. Strážnik nemôže mať žiadne krátke nohavice, uniforma je nevyhnutná.)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu