Banky takmer bez výnimky účtujú poplatky za uzatvorenie zmluvy a za vedenie účtu. Za uzatvorenie zmluvy zaplatí klient približne 0,5 až jedno percento zo sumy, o ktorú žiada. Správa úverového účtu vyjde niekoľko stoviek korún ročne. Niekde zaplatíte aj za konzultácie. Ak počas splácania úveru požiadate o nejaké zmeny v zmluve, pripravte si peniaze na ďalšie poplatky.
Vybavenie hypotéky môže trvať niekoľko dní, týždňov aj mesiacov, pretože banka sa rozhoduje na základe množstva dokumentov, ktoré jej treba v požadovanej podobe predložiť. Preverí si, či máte úver ako splácať, či sa jej vrátia peniaze, ak ho prestanete splácať, a na čo úver použijete. Peňaženku tak budete znova otvárať pred cestou na kataster či u notára, povinné je aj poistenie nehnuteľnosti.
Hypotekárny úver sa dá čerpať tak na kúpu, ako aj na výstavbu, rekonštrukciu či údržbu nehnuteľnosti, teda domu, bytu alebo pozemku. Musí byť určená na celoročné bývanie a nachádzať sa na Slovensku. Zároveň môžete hypotéku použiť na splatenie iného úveru, ktorý ste si vzali skôr na spomínané účely.
Štátny príspevok získava na hypotéku takmer každý - podmienkou je úver do sumy 2,5 milióna.
Banka môže poskytnúť úver iba do 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Mnohé to už dnes riešia tak, že súčasne poskytnú napríklad spotrebný úver a investícia do bývania sa potom dá prefinancovať aj na 100 percent z banky. Spotrebné úvery sú však drahšie.
Najčastejšie banky ponúkajú hypoúvery so splatnosťou od 5 do 30 rokov, minimálne sumy sú od 100 a maximálne neobmedzené.
V poslednom čase medzi produktmi pribúdajú úvery na nešpecifikovanú nehnuteľnosť - niekoľko mesiacov od podpisu zmluvy má klient ešte čas si byt či dom vybra, ale musí mať inú nehnuteľnosť, ktorú mu banka akceptuje ako zálohu. Hypoúvery sa kombinujú aj so životným poistením - vtedy platíte iba úroky a poistku a hypotéka sa splatí z nej. Mladším žiadateľom banky často odpustia niekoľko percent z výšky úroku. (bro)