Foto
Ak niečo v Kremnici netreba obísť, určite je to návšteva impozantného areálu Metského hradu. Ten patrí pod NBS - Múzeum mincí a medailí. Architektonickým riešením predstavuje ojedinelú pamiatku stredovekého osídlenia a fortifikácie. Je to komplex stavieb z 13. - 15. storočia , chránený dvojitým opevnením. V strede areálu stojí jeho dominanta - gotický Kostol sv. Kataríny s neogotickým interiérom. V 15. storočí k nemu dostavali vežu, ktorá má renesančnú podobu. Ak si trúfate a máte dobré nohy i pľúca, po 127 točitých schodoch môžete vyjsť na jej vyhliadku, odkiaľ uvidíte mesto a okolie ako na dlani. V areáli hradu môžete ešte obdivovať románsky karner s kostnicou v spodnej časti, malú vežu s expozíciou Kremnické zvony a zvonolejári, radnicu s barokovými plastikami či severnú vežu s expozíciami archeologický výskum a obrana hradu. Prehliadka celého areálu je pomerne náročná a trvá približne dve hodiny. Môžete si však zvoliť aj kratší variant, tzv. malý okruh. Prehliadka trvá v tomto prípade hodinu a zahŕňa Kostol sv. Kataríny a vyhliadkovú vežu.
Otváracie hodiny: pondelok - zatvorené
utorok- nedeľa - 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00
Vstupné: dospelý 80 Sk, zľavnené 40 Sk.
Návštevníci zo Slovenska majú polovičnú zľavu na vstupné.
Stála expozícia Líce a rub peňazí - NBS Múzeum mincí a medailí, Štefánikovo námestie.
Po rozsiahlej rekonštrukcii otvorili múzeum iba pred mesiacom. 5-podlažný gotický meštiacky dom má aj unikátne podzemné priestory, kde je prezentovaná história baníctva. Vyššie poschodia dávajú komplexný pohľad na históriu mesta, ale predovšetkým mapujú vývoj peňazí a platidiel na území Slovenska od najstarších období po dnešok. Dôraz je na produkcii Kremnickej mincovne.
Otváracie hodiny: pondelok - zatvorené
utorok- nedeľa 9.00 - 13.00 a 14.00 - 17.30.
Vstupné: Dospelý: 80 Sk, zľavnený 40 Sk
Návštevníci zo Slovenska majú polovičné zľavy na vstupné.
Čriepky z histórie - dlhodobá expozícia Múzea mincí a medailí
V rámci dlhodobej expozície na Štefánikovom námestí si môžete prezrieť tisícročné baníctvo na fotografii Ivana Čillíka, hudobné tradície mesta, kuriozity a unikátnu kremnickú kameninu.
Otváracie hodiny: pondelok - zatvorené
Utorok - nedeľa - 9.00 - 12.30 a 13.00 - 17.00.
Vstupné: dospelý: 40 Sk
zľavnené 20 Sk
Návštevníci zo Slovenska majú polovičné zľavy na vstupné.
Pamiatky, ktoré si môžete prezrieť v rámci prehliadky mesta:
Barokový Stĺp Svätej Trojice a baroková fontána na Nám. M. R. Štefánika, meštiacka architektúra, Červená a Čierna veža, stará banícka architektúra, unikátny fortifikačný systém mesta. Ak ste sa rozhodli vybrať sa do prírody a spojiť ju s poznávaním histórie, určite sa vyberte po stopách baníckych tradícií. Na jednotlivé náučné chodníky môžete vyraziť sami - chodníky sú vyznačené značkou s prekríženými kladivkami. V tom prípade si v Informačnom centre zakúpte písomného sprievodcu , ktorý vás zoznámi so všetkými zaujímavými banskými pamiatkami. Ešte lepšie urobíte, ak sa na cestu vydáte so skutočným - živým sprievodcom. Objednať si ho môžete aj v Informačnom centre, tel. 045/6742 856.
Náučný chodník č. 1: Šachta Ferdinand - Kalvária - Schultersberg- Pomník Františka Lotrinského - Šachta Ludovik- šachta Ferdinand. Dĺžka 5 km, prevýšenie 242 m, trať stredne náročná 3 hod.
Náučný chodník č. 2: Banská cesta Klopačka - Pinga - Nad dobývkami - šachta Kribanus - Nad Kirchbergom - štátna cesta, Dĺžka 3,5 km, prevýšenie 200 m, stredne náročná.
Náučný chodník č. 3: Klopačka kríž Jarabica (Volle Henne) - Križovatka na Krahule - šachta Rudolf - Klopačka. Dĺžka 7 km, prevýšenie 288 m, turisticky náročná 5 hodín.