
Izraelský prezident Moše Kacav s manželkou Gilou si včera v Bratislave prezreli aj mauzóleum jedného z najslávnejších rabínov, bratislavského rodáka Chatama Sófera. FOTO SME - PAVOL MAJER
Kacav apeloval na slovenských politikov, aby obmedzili kontakty s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom. Tvrdí, že Arafat je skôr brzdou ako podporovateľom mierového riešenia konfliktu. Európa by mala podľa neho dať ultimátum: ak sa neskončia teroristické útoky nemierené proti Izraelu, tak palestínske vedenie stratí politickú podporu.
Hrušovský označil doterajšiu politiku Palestínčanov pod kontrolou Arafata za „viac presadzujúcu prostriedky násilia ako prostriedky mieru“. Istú nádej pre mier vidí v osobe palestínskeho premiéra Mahmúda Abbása.
Podobný postoj ako Hrušovský má aj šéfka integračného výboru parlamentu Monika Beňová (Smer), keď sa vyslovila za „komunikáciu s novým palestínskym predsedom vlády, čím by sa vlastne aj diplomaticky eliminoval Arafat“. Únia by podľa nej mala vyhlásiť organizácie ako Hizballáh, Hamas a Islamský džihád za teroristické a nelegálne.
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík si naopak myslí, že „netreba jednostranne hľadať individuálneho vinníka. Radšej sedemkrát merať, ako raz strihať“.
Podpredseda SMK Miklós Duray je proti odmietaniu Arafata, lebo ten je „legitímnym predstaviteľom Palestínčanov, s ktorým európske štáty tiež udržiavajú kontakty“.
Podpredseda ANO Imrich Béreš tiež nevidí riešenie v ignorácii Arafata, lebo „problémy sú na oboch stranách“. Kritizoval však Európsku úniu za to, že „vždy zaujala polohu mŕtveho chrobáka a nechala iniciatívu pre USA“.
Premiér Mikuláš Dzurinda po stretnutí s Kacavom vyjadril svoju solidaritu a sympatiu s ľudom Izraela vystaveným pokračujúcemu násiliu. Zároveň označil vzťahy oboch krajín za výborné, ktoré budú ešte lepšie aj v ekonomickej oblasti.