BRATISLAVA – Kauza nelegálne odpočúvanie zatiaľ nevyburcovala k aktivite parlamentný výbor na kontrolu Slovenskej informačnej služby.
Od minulého týždňa sa vie, že tajná služba protizákonne odpočúvala redakciu denníka SME. V pondelok zasa šéf výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák zverejnil, že odpočúvaní a zastrašovaní boli aj vojenskí prokurátori, ktorí prípad vyšetrovali. Je predpoklad, že aj na tom sa podieľali príslušníci SIS.
Predseda kontrolného výboru Viliam Soboňa z HZDS je na dovolenke v zahraničí.
Podpredseda László Köteles z SMK je presvedčený, že výbor by sa mal zísť čo najskôr. Kauzu odpočúvanie označil za tragédiu pre slovenskú demokraciu. Podľa neho sa potvrdili odporúčania SMK na vytvorenie špeciálneho útvaru, ktorý by zabezpečoval odpočúvanie.
Ďalší člen výboru Ladislav Polka z Ľudovej únie sa už dnes bude snažiť o zvolanie výboru. Jeho mlčanie považuje „za hriešne zanedbávanie povinností“. Členovia výboru boli pred časom na poslaneckom prieskume v tajnej službe, kde im vysvetľovali problematiku odpočúvania. Polkovi sa však zdá, že ich v SIS povodili „obutých po vode“.
Polka tvrdí, že výbor nemá dostatočné právomoci na kontrolu SIS a ak sa nezmenia, vzdá sa členstva vo výbore. Myslí si, že kauzou by sa mala okamžite zaoberať aj Bezpečnostná rada štátu a že treba vyriešiť otázku politickej zodpovednosti za fungovanie spravodajských služieb.
Odpočúvanie redakcie SME označil Polka „za svinstvo“. Podotkol však, že keby to bolo za Mečiarovej vlády, na Slovensko by neprišiel len demarš, ale možno aj námorná pechota.
Naopak Boris Zala zo Smeru, ktorý je tiež členom výboru na kontrolu tajných služieb, si nemyslí, že by sa mal výbor okamžite zísť. Za nevyhnutné však považuje, aby sa kauzou zaoberala Rada bezpečnosti štátu, pretože vláda stratila kontrolu nad svojimi mocenskými zložkami. Podľa Zalu je očividné, že sa s odpočutými informáciami obchoduje. „Ak by to nemalo adresáta, ktorý by kupoval tie informácie, celé odpočúvanie by nemalo zmysel a bola by, len hra pobláznených ľudí.“
IGOR STUPŇAN