BRATISLAVA - Od budúceho roka si budú môcť pracujúci vybrať, kde si začnú šetriť na dôchodok. O stovky miliárd povinných úspor ľudí sa budú uchádzať správcovia penzijných fondov, ktorí na to dostanú od štátu licenciu.
Reálne šetriť na vlastné dôchodky začnú ľudia v roku 2005, povedal včera minister práce Ľudovít Kaník. Od reformy si sľubuje, že dôchodky budú vďaka nej vyššie než polovica pôvodného príjmu.
Ak sa niekto rozhodne vstúpiť do zreformovaného systému, jeho zamestnávateľ bude zaňho na osobný účet v súkromnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti odvádzať 10 percent z hrubej mzdy. Správcovskú spoločnosť si vyberie každý sám. Ak niekto nebude so svojím správcom spokojný, môže ho raz za pol roka zmeniť, peniaze pritom nestráca.
Zavedenie súkromných dôchodkových účtov vôbec nezvýši percento odvodov, ktoré dnes každý pracujúci a jeho zamestnávateľ platia štátnej Sociálnej poisťovni. Polovicu toho, čo dnes posielajú štátu, si bude poistenec šetriť na vlastnom účte. Dočasnú dieru, ktorá takto vznikne v hospodárení Sociálnej poisťovne, chcú reformátori zaplátať privatizačnými príjmami.
Minister Kaník je presvedčený, že dôchodky z nového kapitalizačného piliera budú spolu s penziami z okresaného súčasného systému vyššie ako polovica platu počas produktívneho života. „Nový pilier bude vytvárať 30 až 35 percent náhrady mzdy. Spolu s pôvodným pilierom (ktorý bude mať v systéme stále polovičnú váhu), to bude 53 až 58 percent,“ avizuje Kaník.
Okrem vyššieho predpokladaného zhodnotenia peňazí na osobnom účte v penzijnom fonde má nový systém aj ďalšiu výhodu. Dôchodkové úspory sa budú dať dediť. Pokiaľ ich poistenec nepoužije v starobe na nákup doživotnej anuity v životnej poisťovni, zostávajú jeho majetkom.
Ak si niekto z rôznych príčin nedokáže našetriť na minimálny dôchodok vo výške 1,2-násobku životného minima, zvyšok mu doplatí štát.