
FOTO SME – PAVOL MAJER
Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií vyšiel v ústrety izraelskej strane, ktorá vzhľadom na vojnový stav v Izraeli, a možné ohrozenie života prezidenta, žiadala najprísnejšie bezpečnostné opatrenia.
Na bezpečnosť prezidenta celé tri dni dohliada okolo 200 ochrankárov a 300 príslušníkov špeciálnych policajných zložiek. „Bezpečnosť zabezpečujú členovia dopravnej, kriminálnej a poriadkovej polície, ako aj špecialisti na terorizmus. Sú pripravené aj zásahové jednotky,“ povedal šéf úradu Ján Packa.
Najvyššieho izraelského predstaviteľa stráži asi dvadsať členov izraelskej ochranky. Spoluprácu s nimi si Packa pochvaľoval. „Keďže sú vo vojnovom stave, berú aj opatrenia tak, ako keby bola všade vojna. Zo začiatku sme im vysvetlili, že tu je celkom mierová krajina, a že nemáme také problémy s výbušninami, ako je to u nich,“ hovorí. „Oni fakt majú problémy, lebo, ako hovorili, u nich vybuchuje doslova skoro všetko ako na bežiacom páse. To je jedno, či sa pozriete na lampy, kvetináče alebo na autá.“
V bratislavských uliciach a na miestach, ktoré Kacav navštívil, obmedzili dopravu a pohyb osôb. Na niektoré miesta v okruhu 20, 30 či až 50 metrov okrem ochranky alebo členov delegácie nikto nesmel ísť. Podobné to bolo aj na Úrade vlády, v okolí hotela Forum, pri prezidentskom paláci či jeho záhrade, ktorá bola uzavretá od rána až do obeda.
V nedeľu Kacav s manželkou Gilou v sprievode prezidenta Rudolfa Schustera navštívil súkromné Múzeum Milana Dobeša v centre Bratislavy. Počas asi hodinovej prehliadky polícia uzavrela Zámočnícku ulicu, ktorú strážili aj ostreľovači a ochranka. Obyvateľov prísne kontrolovali – museli sa preukázať občianskym preukazom a ukázať aj obsah tašiek. Do priestorov múzea nepustili napokon ani novinárov okrem televízie TA 3. Izraelská strana si to nepriala. Problémy mali aj hostia reštaurácie Prašná bašta, ktorým dali ochrankári na výber: buď reštauráciu opustia, alebo v nej zostanú ďalšiu asi hodinu.
Policajti v obave pred teroristickým útokom odtiahli dve podozrivé autá z Františkánskeho námestia a vzápätí ich skontrolovali pyrotechnici. „Podozrenie sa nepotvrdilo,“ dodal Packa.
Druhý stupeň ochrany zahŕňa len pancierovú limuzínu. „Prvý stupeň je už normálny – teda to, čo je vidno s našimi politikmi,“ hovorí Packa.
Dnes sa Kacav stretne s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským. V programe má aj plavbu loďou po Dunaji na hrad Devín, návštevu Mauzólea Chatáma Sofera a Múzea židovskej kultúry. Pred odchodom do vlasti sa v bratislavskej synagóge ešte stretne s predstaviteľmi židovskej komunity na Slovensku. TOMÁŠ SZMRECSÁNYI
V Kremničke prešiel najdlhšiu trasu pešo
Policajní špecialisti so samopalmi a služobnými psami zabezpečovali aj príchod Kacava k Pamätníku obetí II. svetovej vojny v Kremničke pri Banskej Bystrici. Podľa informácií SME asi 400 metrov k pamätníku a naspäť bola najdlhšia trasa, ktorú izraelský prezident prešiel na Slovensku pešo. Okolo neho bolo viac ako 10 ochrankárov, v okolí pamätníka vyše 30.
Bezproblémový let špeciálu s prezidentmi na palube z Bratislavy a naspäť nezabezpečovali bojové lietadlá z leteckej základne v neďalekom Sliači, počas kladenia vencov však aj tu neprestajne krúžil vrtuľník. Pôvodne mali prezidenti priletieť na Sliač dvoma lietadlami, podľa Schusterovho hovorcu Jána Füleho však izraelská strana večer pred odletom požiadala o zmenu a prileteli jedným. Z letiska na Sliači prišli prezidenti do Kremničky po bočných cestách, ktoré boli v tom čase pre inú dopravu uzavreté. (wm)