Analytici považujú štatistické údaje za dobrú správu. „Uplynulý rok bol z pohľadu priemyselnej produkcie veľmi úspešný,“ tvrdí Juraj Kotian zo Slovenskej sporiteľne. Varujú však pred prílišným optimizmom. „Priemysel ako celok nevykazuje napriek vysokému tempu rastu dostatočnú úroveň reštrukturalizácie. Rastový potenciál priemyslu je založený skôr na konjunkturálnych faktoroch, menej už na schopnosti pružnej štrukturálnej prispôsobivosti, ktorá sa výraznejšie zlepšila len v podnikoch vlastnených zahraničným kapitálom,“ pripomína analytik VÚB Daniel Kordík. To podľa neho potvrdzuje aj fakt, že najvyššie tempo rastu vykazujú v ostatných mesiacoch tie priemyselné odvetvia, ktoré sú orientované predovšetkým na export.
Údaje štatistického úradu potvrdzujú aj silnú závislosť slovenského priemyslu od dovozov. „Rýchlejší rast priemyselnej produkcie v posledných mesiacoch roku 2000 koreluje so zvýšenými importmi v tomto období, čo len zdôrazňuje vysokú dovoznú náročnosť produkcie,“ zdôraznil Kotian.
Hoci zverejnené údaje sú mierne nižšie ako pôvodné očakávania analytikov, za zlú správu to rozhodne nepovažujú. Dôvodom je zmena metodiky, ktorú pri ich vykazovaní dosiaľ štatistici používali. Tá doteraz nepočítala s tým, že podniky vyrábajú aj cez sviatky a víkendy. „Na základe ‘starej‘ metodiky by štatistický údaj vykázal v decembri rast priemyselnej produkcie približne 18,3 percenta, teda takmer o 10 percent viac ako v skutočnosti (8,7 percenta). Z revidovaných údajov je zrejmé, že efekt z ‘očisťovania‘ počtom pracovných dní bol v minulosti preceňovaný. Dnes rozdiely medzi očistenými a neočistenými údajmi tvoria maximálne dve percentá,“ tvrdí Kotian.
MICHAL NALEVANKO