BRATISLAVA – Kancelária prezidenta preveruje, či zmluva so Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní nie je prezidentská a nemá ju posudzovať aj parlament.
Odborník na ústavné právo Peter Kresák si myslí, že zmluvou by sa mohol zaoberať Ústavný súd ako kompetenčným sporom. To znamená, že by riešil, kto je oprávnený uzatvárať takéto zmluvy. Podanie na súd by mohol podať prezident, vláda alebo parlament. Na podanie by podľa Kresáka mohlo stačiť tridsať poslancov, ktorí by sa pod návrh podpísali.
Ak by Ústavný súd rozhodol o spore až po jej podpise oboma stranami, mohlo by to podľa Kresáka spôsobiť medzinárodnú blamáž Slovenska. Ústavný súd by mohol totiž konštatovať, že zmluva nie je v súlade s legislatívou Slovenska a vyhlásil by ju z hľadiska vnútroštátneho za neplatnú. Bola by však platná z medzinárodného hľadiska.
Prezident Rudolf Schuster je presvedčený, že rovnaká dohoda musí byť uzavretá so všetkými registrovanými cirkvami na Slovensku. „Musíme brať do úvahy, že máme na Slovensku aj neveriacich a iných ako katolíckych veriacich,“ povedal. Podľa neho zmluva rozdeľuje ľudí podľa ich zmýšľania, a preto sa o nej malo vopred konzultovať, tak ako je to v prípade dôležitých zákonov. „V niektorých záležitostiach, ktoré rozdeľujú spoločnosť a vytvárajú napätie, sa nebudem angažovať,“ vyhlásil Schuster.
(sita)