
Na ekumenickej slávnosti sa zúčastnil generálny biskup evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Július Filo, arcibiskup trnavsko-bratislavskej arcidiecézy Ján Sokol a apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Henryk Józef Nowacki. Nechýbali poslanci bývalej i súčasnej politiky Vojtech Tkáč, Oľga Keltošová, Viliam Oberhauser, Jozef Prokeš, Víťazoslav Moric. Na podujatí sa zúčastnil predseda Smeru Robert Fico, predseda HZD Ivan Gašparovič, podpredsedníčka SNS Anna Malíková, ale aj Ján Čarnogurský. FOTO SME – JANA BEŇOVÁ
KOMÁRNO – Súsošie svätého Cyrila a Metoda v Komárne v sobotu, týždeň po tom, čo ho Matica slovenská inštalovala na priečelie svojej budovy, posvätili významní predstavitelia katolíckej a evanjelickej cirkvi. Prišlo aj viacero politikov.
Na komárňanskom námestí sa zišlo šesťsto až sedemsto ľudí, ktorých priviezli autobusy zo všetkých kútov Slovenska. Podujatie sa konalo pri príležitosti 140. výročia založenia Matice slovenskej a 1140. výročia vstupu solúnskych bratov na územie Veľkej Moravy. Účastníci poslali list Svätému Otcovi, v ktorom ho informujú o odhalení sochy spolupatrónov Európy v Komárne. Po zhromaždení sa vydali na pochod k maďarským hraniciam. Kráčali tu aj členovia Slovenskej pospolitosti v uniformách Hlinkovej gardy.

Na konci sprievodu kráčali členovia Slovenskej pospolitosti v uniformách Hlinkovej gardy, ktorí niesli čiernu zástavu s bielym dvojkrížom.
FOTO TASR – MILAN DROZD
Súsošie je na priečelí domu Matice slovenskej inštalované iba dočasne. „Malo by byť umiestnené na dôstojnom mieste. Mohlo by to byť blízko Dunaja, pri Vodárenskej veži alebo niekde v Starom Meste,“ povedal predseda Matice slovenskej Jozef Markuš.
Dielo akademického sochára Ladislava Beráka bolo štyri roky umiestnené na dvore evanjelického farského úradu. Pred týždňom ho previezli a osadili na priečelí stánku Matice slovenskej. Cestu im blokovala mestská polícia. Hovorca matice Stanislav Bajaník na ňu podal trestné oznámenie za obmedzovanie osobnej slobody a zneužívanie právomocí. V pondelok chce oznámenie stiahnuť. Ako povedal, robí tak v záujme tolerancie, kresťanského ducha a spolunažívania. Ústretové kroky očakáva aj od mesta, a to súhlas na stavebné úpravy a osadenie sochy. Naďalej však trvá na tom, že boli porušené jeho ľudské práva. „Akt vysvätenia a odhalenia súsošia je pre mňa zadosťučinením a odpúšťam ľudom, ktorí plnili iba nezmyselný rozkaz,“ odôvodňuje Bajaník.

Šesťsto až sedemsto ľudí pozvážali do Komárna autobusy z celého Slovenska. FOTO SME – JANA BEŇOVÁ
Podľa komárňanského primátora Tibora Bastrnáka, ktorý sa na posvätení nezúčastnil, sa úpravou priečelia a osadením sochy porušil stavebný zákon. Podľa Bajaníka matičiari zákon neporušili. „Účasť vysokých autorít cirkvi na podujatí dokázala, že osadenie sochy je verejným záujmom. Vyšším, ako sú paragrafy stavebného zákona, ktorý sa hoci aj zajtra môže zmeniť.“
Povedali v Komárne
JÚLIUS FILO, generálny biskup evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku: „Svätý Cyril a sv. Metod sú ako poslovia Kristovej lásky požehnaním pre mesto, no spájať ich úzko s národnou kultúrou nepokladám za správne.“
JÁN SOKOL, arcibiskup trnavsko-bratislavskej arcidiecézy: „Historicky je predpoklad, že Cyril a Metod prechádzali touto lokalitou, ich nohy posvätili túto zem. Právom teda patria do Komárna. Súsošie je pamiatkou na významné osobnosti Slovenska, Európy a celého sveta.“
(bej)