
Zlatá bahamská štafeta z majstrovstiev sveta 1999 a olympiády 2000. Zľava: Sevatheda Fynesová, Chandra Sturrupová, Pauline Davisová-Thompsonová, Debbie Fergusonová. FOTO - TASR/AP
tisícový karibský ostrov bol hore nohami. Bahamčania ich nazvali Zlatými dámami.
Na olympiáde v Sydney preberala vo finále štafety na 4 x 100 metrov Marion Jonesová (v zbierke mala už zlato za 100 a 200 metrov, bronz z diaľky) na úrovni Fergusonovej. A tá jej hneď na začiatku rovinky ubzikla. Senzácia bola na svete. Slávne Američanky skončili až tretie. Marion Jonesová sa priznala: „Cítila som sa pokorená. Trvalo mi, kým som sa spamätala. Museli ma prehovárať, aby som bežala aj štvrtkársku štafetu (tú napokon kvarteto USA vyhralo - pozn. red.).“
Každej milión a veľkú plantáž
Bahamčania povýšili rodáčky na Zlaté bohyne, domáci olympijský výbor ich odmenil miliónom dolárov, premiér ocenil najvyšším štátnym vyznamenaním a každej venoval veľkú plantáž. Sydneyským víťazkám blahoželala britská kráľovná Alžbeta II. (Bahamy sú súčasťou Commonwealthu). Davisová-Thompsonová povedala: „Je to povznášajúce, keď štyri dievčatá z 275-tisícovej krajiny zdolajú tristomiliónového amerického Goliáša.“
Bahamčanky prirodzene nie sú ani individuálne žiadne béčka. Napokon, do jednej sú odchovankyne i pretekárky slávnych univerzít v USA. Všetky štyri i štafetová „náhradníčka“ Eldece Clarková-Lewisová (vždy bežala semifinále) majú osobné rekordy pod jedenásť sekúnd. Najlepšia z nich je od 21. júla 2000 tridsaťjedenročná Chandra Sturrupová (nar. 12. septembra 1971) na 22. mieste historických tabuliek časom 10,86 s. Ona jediná má zo „spolubojovníčok“ aj veľké individuálne zlato. Na halových majstrovstvách sveta 2001 v Lisabone vyhrala 60 metrov. Na šprint pod strechou má ideálne telesné predpoklady (163 cm, 55 kg). V tejto sezóne však šokuje i na otvorených štadiónoch.
Na jackpot nemyslí
Rodáčku z Nassau s vysokoškolským diplomom techničky z norfolskej State Univesity zatiaľ v Zlatej lige nikto nezdolal, čiže zostáva adeptkou na milióndolárový jackpot. V sezóne, ktorú pre materské radosti vynecháva Marion Jonesová, mala v prestížnej dlhodobej súťaži dominovať úradujúca majsterka USA Kelli Whiteová. Sturrupová ju však tri razy zdolala, v piatok sa v Ríme dostala aj do čela tohtoročných tabuliek (10,89 s).
Po mítingu Gaz de France (druhý v poradí Zlatej ligy) Bahamčanka zložila najprv domácim kompliment: „Milujem Paríž, špeciálne štadión Stade de France. Je to najkrajšie športovisko na svete.“ Potom prekvapila sebavedomím: „Chcem sa stať nielen svetovou jednotkou roka, ale tiež vyhrať svetový šampionát (bude 23. - 31. augusta práve v Paríži - pozn. red.). Individuálne i v štafete.“
V piatok sa v Ríme k téme vyjadrila trochu opatrnejšie: „S trénerom Trevorom Grahamom plánujeme, aby forma vrcholila až na svetovom šampionáte a najmä o rok na olympiáde v Aténach. Zatiaľ sa mi darí, ale na jackpot a financie vôbec nemyslím. Sústreďujem sa z pretekov na preteky. Myslím si, že zdravá Žanna Blocková ma môže ohroziť, neviem, čo je s Grékyňou Thánouovou.“
Nástupkyňa Jonesovej v tíme trénera Grahama
Chandra je v skupine kouča Trevora Grahama novou jednotkou. Koncom minulého roka Jamajčanovi dosť prekvapujúco vypovedala spoluprácu Marion Jonesová. Bahamčanka a Američanka boli od roku 1997 najbližšie tréningové partnerky (Graham pripravuje Sturrupovú od roku 1995, Jonesovú začal koučovať v deväťdesiatom siedmom). Dodnes ich veľa spája. Predovšetkým kamarátstvo, spoločný manažér Charles Wells, bydlisko v severokarolínskom Raleighu i reprezentovanie elitného výberu Nike.
PETER FUKATSCH