Súhlasíte, že zákon o obmedzení výdavkov na propagáciu pred voľbami treba zrušiť?
„Je potrebné mať jasné a vynútiteľné pravidlá, ako môžu byť strany počas kampaní financované. Súčasný zákon má viaceré slabé stránky, a preto je potrebné systém zlepšiť tak, aby nebol obchádzaný.“
Mali by byť strany slobodné v tom, koľko peňazí dokážu zhromaždiť pred voľbami?
„Ak je cieľom mať čo najviac zastúpené strany, ktoré by vstupovali do súťaže za istých podmienok rovnosti šancí, tak by malo byť stanovené, koľko peňazí môžu použiť pri financovaní svojej kampane.“
Mali by sa výdavky na kampaň sledovať vrátane mien sponzorov?
„Áno. Dokonca svojho času zaznel zo strany premiéra prísľub, že zruší možnosť, aby podnikateľské subjekty mohli financovať politické strany.“
SDKÚ v poslednej výročnej správe uviedla, že nedostala peniaze od žiadnej firmy. Nechce ich tak dostať do podozrenia z klientelizmu, keby sa uchádzali o štátne zákazky. Čo si o tom myslíte?
„Nehovorme ani tak o financovaní politických strán, ale o financovaní politických aktivít. Je to širší pojem, pretože sa tak môže obchádzať zákon o financovaní politických strán. Napríklad politické aktivity sa financujú cez spriaznené firmy.“
Niektoré strany sa uchyľujú aj k vysokým členským príspevkom. Mala by sa obmedziť výška členského?
„Poskytnutím peňazí vo forme členského príspevku môže dochádzať k obchádzaniu daňových povinností a k tomu, že sa strany snažia nezverejniť mená darcov. V prípade členského príspevku nevidíme osobu alebo firmu, ktorá príspevok dala, môže ísť aj o nastrčenú osobu. Ak majú strany formovať verejný život, myslím si, že môžu upraviť svoje správanie aj bez toho, aby sa prijal prísny zákon obmedzujúci výšku členského.“ (sp)