Producentka víťaznej snímky 38. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary Okno naproti Tilde Corsiová (vpravo), režisér Ferzan Ozpetek s cenou za najlepšiu réžiu a programová riaditeľka festivalu Eva Zaoralová. FOTO - ČTK
V sobotu večer sa v Karlových Varoch skončil 38. ročník prestížneho filmového festivalu, slovenské snímky neuspeli
Hlavnú cenu 38. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary - Krištáľový glóbus a dvadsaťtisíc dolárov - si odniesol taliansky film Okno naproti (La finestra di fronte) režiséra Ferzana Ozpeteka, vytvorený v koprodukcii s Veľkou Britániou, Tureckom a Portugalskom. Festival, ktorý sa uskutočnil od 4. do 12. júla, je najvýznamnejšou filmovou akciou na území celej strednej a východnej Európy.
Novinky, program, hostia
Tento ročník festivalu zaznamenal hneď niekoľko noviniek. Pribudlo napríklad nové kino Bioscope, v programe sa po prvýkrát objavila kvalitne obsadená sekcia venovaná hudbe, premiéru malo aj nové titulkovacie zariadenie. Dramaturgia bola jednou z vecí, na ktorej kvalite sa dokázali zhodnúť takmer všetci návštevníci. Popri úspešných filmoch známych autorov ako napríklad Dogville Larsa von Triera, Dom bláznov Andreja Končalovského či snímke Wolfganga Beckera Good bye, Lenin, festival predstavil zaujímavé diela aj v sekcii Fórum nezávislých a v hlavnej súťaži, ktorá tentoraz nemala vyloženého favorita. Atraktivita programu sa prejavila na fakte, že väčšina projekcií bola vypredaná. Novinkou bol Festival Pass, ktorý nahradil doterajšie akreditácie.
Festival navštívilo niekoľko hostí - napríklad herci Deborah Ungerová, Kerry Foxová, Udo Kier či režisér Gus van Sant, ktorého film Slon vyhral tohtoročný festival v Cannes. Nepochybne najväčšou hviezdou, ktorá sa v Karlových Varoch objavila tento rok, bol americký herec Morgan Freeman. Bol jeden z trojice tvorcov, ktorí si odniesli Krištáľový glóbus za „mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii“.
Slovenské želiezka
V hlavnej súťažnej sekcii sme mali medzi šestnástimi filmami po dlhšom čase svojho zástupcu. Kruté radosti režiséra Juraja Nvotu, ktoré sa stali najnavštevovanejším slovenským filmom za posledné dva roky, mali v Karlových Varoch zahraničnú premiéru. Po oficiálnom uvedení v rámci programu tvorcovia prezradili, že film bol včera uvedený na festivale v Jeruzaleme a v najbližšom čase sa chystá napríklad do Londýna a Kyjeva. „Kópie si vyžiadalo už aj niekoľko významných amerických distribučných spoločností, medzi nimi napríklad Miramax,“ uviedol jeden z producentov Marian Urban. Kruté radosti sa však v Karlových Varoch medzi ocenených nedostali.
Ani snímka 66 sezón Petra Kerekesa, ktorá hájila naše farby v súťaži dokumentárnych filmov, v silnej konkurencii neuspela.
Kontrasty rôznych svetov
Centrom festivalu bol hotel Thermal, budova naprojektovaná v duchu takzvaného socialistického dizajnu. Tu sa konalo najviac projekcií, práve tu sa stretávalo najviac návštevníkov a vládla pravá festivalová atmosféra.
Jedným smerom od Thermalu je centrum mesta, kde je trhovisko a v zastrčených uličkách príjemné miesta na posedenie. Ak ste sa vybrali na druhú stranu, pomedzi kúpeľných návštevníkov (dominuje tu ruský jazyk), prišli ste po kolonáde až k nablýskanému hotelu Pupp, kde boli ubytovaní všetci najvýznamnejší hostia. V tejto zóne bolo pivo za osemdesiat českých korún. Mladých ľudí - filmových fanúšikov, tu však bolo možné zazrieť len ako sa ponáhľali na projekcie v blízkych kinách.
Rôzne svety popri sebe existovali celých deväť dní. Väčšina návštevníkov festival opustila v sobotu večer. Včera ráno sa Karlove Vary akoby filmovým strihom zmenili opäť na obyčajné kúpeľné mesto.
OLIVER REHÁK, Karlove Vary
NAJVÝZNAMNEJŠIE CENY 38. MFF KARLOVE VARY
Krištáľový glóbus pre najlepší film
Okno naproti (La finestra di fronte), réžia Ferzan Ozpetek; Taliansko, Veľká Británia, Turecko, Portugalsko, 2003
Zvláštna cena poroty
Babka (Babusja), réžia Lidija Bobrovová; Rusko, Francúzsko, 2003
Cena za réžiu
Ferzan Ozpetek; Turecko za Okno naproti (La finestra di fronte)
Cena za ženský herecký výkon ex aequo
Sylvia Testudová za úlohu vo filme Strach a chvenie (Stupeur et tremblements), réžia Alain Corneau; Francúzsko, Japonsko, 2003
Giovanna Mezzogiornová za úlohu vo filme Okno naproti (La finestra di fronte)
Cena za mužský herecký výkon
Björn Kjellman (Švédsko) za úlohu vo filme Starý, nový, požičaný a modrý (Se til venstre, der er en svensker), réžia Natasha Arthyová; Dánsko, 2002
Zvláštne uznanie za najlepší scenár
Strach a chvenie (Stupeur et tremblements)
Zvláštne uznanie za najlepší debut a kameru
Rózsove piesne (A Rózsa énekei), réžia Andor Szilágyi; Maďarsko, Taliansko, 2003
Ceny za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii
Jiří Menzel; Česká republika, Stephen Frears; Veľká Británia, Morgan Freeman; USA
Najlepší dokumentárny film nad 30 minút
Kristus, ty vieš (Jesus, Du weisst), réžia Ulrich Seidl; Rakúsko, 2003
Najlepší dokumentárny film do 30 minút
Zóna (Zonen), réžia Esaisas Baitel; Švédsko, 2003