Žaloby za zločiny proti ľudskosti z celého sveta už pravdepodobne nebudú končiť v Bruseli. Nová vláda to nechceBRUSEL - Prvým krokom nového belgického kabinetu sa stane zmena kontroverzného zákona o univerzálnej pôsobnosti, ktorý poskytoval belgickej justícii právo prijímať žaloby na kohokoľvek na svete za zločiny proti ľudskosti. Zrušiť sa ho rozhodla v piatok predchádzajúca vláda. Novela zákona má zaistiť, aby sa vzťahoval len na prípady, keď obeťami alebo páchateľmi budú Belgičania, alebo keď prípad bude mať nejakú inú väzbu na Belgicko.
Zákon, ktorý platí od roku 1993, ostro kritizovali predovšetkým Spojené štáty a Izrael. V jeho rámci sa totiž objavili žaloby na amerického exprezidenta Georgea Busha staršieho, terajšieho ministra zahraničia USA Colina Powella, vrchného veliteľa irackej invázie Tommyho Franksa a na britského premiéra Tonyho Blaira. Dohoda o zmene tohto zákona bola súčasťou povolebných vyjednávaní belgických politikov.
Americký minister zahraničných vecí Donald Rumsfeld prednedávnom dokonca Belgicku pohrozil, že pokiaľ spornú právnu normu nezruší, alebo nezmení, môže sa z Bruselu odsťahovať sídlo Severoatlantickej aliancie. Belgický minister zahraničia Louis Michel v júni pripustil, že mnohé z podaných žalôb neboli oprávnené a mali za cieľ obťažovať spojenecké alebo demokratické krajiny.
Belgicko tento rok už zákon raz upravilo, aby sa vyhlo „propagandistickým“ žalobám. V terajšej podobe môže vláda odoslať žalobu do krajiny žalovaného, pokiaľ tam je demokracia a fungujúci justičný systém. Konečná verzia novely by mala byť vypracovaná za týždeň, keď sa k nej vyjadrí celý vládny kabinet. Obidve komory parlamentu by ju mohli schváliť začiatkom augusta.
Belgicko získalo vládu v sobotu až po siedmich týždňoch povolebných vyjednávaní. Staronovým belgickým premiérom je flámsky liberál Guy Verhofstadt a jeho vláda je zložená z flámskych a valónskych liberálnych i socialistických strán.
Koaličná vláda piatich strán vrátane premiéra má sedem ministrov z frankofónnej a sedem z flámskej časti Belgicka. Do kresla ministra zahraničných vecí opäť zasadne žoviálny valónsky liberál Louis Michel, ktorého účasť v kabinete bola po jeho tvrdej kritike zásahu USA v Iraku neistá. Ďalší odporca intervencie v Iraku, André Flahaut zostáva ministrom obrany.
Najvýraznejší rozdiel medzi bývalou a novou belgickou vládou je v neúčasti ekologických strán. Nová vláda chce povzbudiť ekonomiku a počas svojho volebného obdobia zamýšľa vytvoriť 200-tisíc nových pracovných miest. Hodlá zoškrtať dane o 800 miliónov eur a o štyri percentá zvýšiť výdavky na zdravotníctvo. (mch, čtk, reuters)