Bratislava 13. júla (TASR) Nie je dôležitý postoj Európskej komisie (EK) k schválenému zákonu o obchodných reťazcoch, ale fakt, či zákon našej ekonomike pomôže, uviedol v diskusnej relácií TV JOJ Sedmička minister spravodlivosti a podpredseda KDH, Daniel Lipšic. EK totiž preskúma, či zákon o obchodných reťazcoch, ktorý slovenský parlament prijal v piatok, je v súlade s európskym právom. Podľa komisie sa totiž v návrhu tohto zákona nachádzali ustanovenia, ktoré nie sú plne v súlade so slobodami jednotného európskeho trhu
Ako ďalej Lipšic dodal, podľa neho tento zákon zvýši ceny tovarov v obchodoch, čo bude mať v konečnom dôsledku negatívny dopad na spotrebiteľa. Podpredseda NR SR a HZDS Viliam Veteška uviedol, že nemôžeme čakať na to čo nám povie EK, ale že potrebujeme dať našim výrobcom určité priority, aby sme tak zabezpečili ich odbyt.
Veteška sa v názore na samotný zákon stotožnil s Lipšicom, keď uviedol, že podstata problému nebola vyriešená. Myslí si, že chybu urobila najmä vláda, keď dovolila aby sa podniky v potravinárskom a spracovateľskom priemysle dostali do situácie, že sa musia domáhať vstupu na domáce trhy prostredníctvom takéhoto zákonu. Podľa názoru podpredsedu parlamentu je nutné spolu s týmto zákonom pozmeniť aj ostatné legislatívne normy, ktoré vylepšia postavenie našich výrobcov a spravia ich konkurencieschopnými. Potreba zmeniť aj iné právne normy vychádza s toho, že ak by predmetný zákon nadobudol platnosť, po vstupe SR do EÚ by našich výrobcoch naopak dostal do nevýhody, obchodníci by totiž začali nakupovať zo zahraničia, dodal Veteška.
Cieľom zákona, ktorý má platiť od 1. septembra, je zabrániť zneužívaniu ekonomickej sily reťazcov najmä vo vzťahu k výrobcom. Jeho ustanovenia upravujú niektoré podmienky predaja tovarov, otázky súvisiace so zriaďovaním obchodných prevádzok a dozor nad dodržiavaním zákona. Za zneužívanie ekonomickej sily sa bude považovať okrem iného vyberanie poplatkov za zaradenie do evidencie, listing, vyžadovanie nenávratných preddavkov, osobitných zliav alebo iných podobných peňažných či nepeňažných plnení zo strany dodávateľa. Za porušenie zákona bude možné prevádzkovateľovi obchodného reťazca uložiť pokutu až do 10 miliónov Sk.
Poslanci pri schvaľovaní zákona akceptovali pozmeňovacie návrhy Jirka Malchárka z Aliancie nového občana, ktorými sa odstránili niektoré pôvodne navrhované obmedzenia pri vytváraní zmluvných vzťahov. Za upravený návrh zákona potom hlasovali okrem poslancov opozície aj zástupcovia ANO. Zo 126 prítomných poslancov vyjadrilo 66 súhlas s prijatím zákona.