
Indovia chutnajú vodu, ktorá sa dostala na zemský povrch po ničivom zemetrasení. Obyvatelia dedinky sú však sklamaní. Voda je slaná. FOTO - REUTERS
Januárové zemetrasenie prebudilo v Indii spiace podzemné vody. Pramene vytryskli na povrch v púšti na severe štátu Gudžarát. Svedkovia „zázraku“ žijú so svojimi ťavami v dedine Nehar, na konci hrbolatej cesty neďaleko značne zničeného mesta Bhačau a púšte Veľký Kačský ran. Je to krajina nikoho. Plochá, suchá a skalnatá, posiata tŕnitými rastlinami, v ktorej sa sem tam objavuje povlak soli. Indická armáda tu drží na uzde pakistanského nepriateľa.
Miestny rodák Hira Báhí Surabháí, s ušami prepichnutými masívnymi šperkmi, tvrdí, že voda vytryskla cez pukliny, ktoré vytvorilo zemetrasenie. Nikto si nepamätá, že by tam voda niekedy tiekla. „Otras bol taký silný, že som spadol. Hneď potom vytryskol prameň a vytvoril asi dva metre vysoký gejzír. Vedľa sa objavili ďalšie fontány. Trvalo to niekoľko minút,“ hovorí Hira.
„V prvých dňoch bola voda na omnoho väčšej ploche,“ hovorí. „Ale vyparila sa.“ Všade okolo je skutočne vlhká, čerstvo popukaná zem, čo nasvedčuje tomu, že je tu voda. A čo je zaujímavejšie, na mieste sa objavili dlhé pukliny, ktorých rozšírené a hladké okraje boli pravdepodobne ohladené tryskajúcou vodou. „Predtým tu praskliny neboli,“ hovorí Hira a roztrpčene dodáva: „Voda je však slaná, nedá sa piť.“
Ďalší obyvateľ dediny, Karsanbáí Ahir, tvrdí, že videl inú záhadu. Išiel púšťou po prašnej ceste, lemovanej kostrami kráv vybielenými slnkom, keď v tom uvidel, ako zo zeme vytryskla sladká voda. Stalo sa to hneď vedľa bývalej studne vykopanej chovateľmi dobytka. „Studňa bola opustená, pretože voda v nej bola slaná,“ vysvetľuje Karsanbáí. Na dne asi štvormetrovej studne je teraz sladká, čistá a chladná voda. O niekoľko krokov ďalej vyvierajú z prasklín slabé pramienky. Voda tečie po miernom svahu a dole vytvára kaluž.
Stopy po zemetrasení sú veľké. Zem je posiata čerstvými prasklinami alebo dlhými hrebeňmi, čo ukazuje, ako sa tu zrážali zemské kry. Podľa družicových snímok zverejnených tlačou sa neďaleko hraníc s Pakistanom objavila 100 kilometrov dlhá a 80 metrov široká rieka. Indovia hovoria o znovuobjavení mýtických riek, ktoré zmizli pred niekoľkými storočiami. (čtk, afp)