Marina Cvetajevová – poetka s príliš tvrdým osudom

Je jednou z najznámejších obetí stalinizmu, tvrdia dnes niektoré zdroje. Aj keď talentovaná autorka poém i próz Marina Cvetajevová nezahynula v gulagu. Zvolila si vďaka svojej neochote skloniť šiju život plný odriekania s dobrovoľným koncom. Doba, do ...

FOTO - ARCHÍV



Je jednou z najznámejších obetí stalinizmu, tvrdia dnes niektoré zdroje. Aj keď talentovaná autorka poém i próz Marina Cvetajevová nezahynula v gulagu. Zvolila si vďaka svojej neochote skloniť šiju život plný odriekania s dobrovoľným koncom. Doba, do ktorej sa narodila, nebola šťastná. Prenasledovala ju tiež vlastná citová nevyrovnanosť, prežívala komplikované osobné vzťahy. Dnes je popri Anne Achmatovovej snáď najznámejšou ruskou poetkou. V posledný augustový deň roku 1941 sa zabudnutá a v biede obesila v tatárskej dedine Jelabuga. Nevie sa ani, kde je jej hrob.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Narodila sa v roku 1892 do rodiny profesora kunsthistórie. Marinina matka Maria Mejnová bola o polovicu mladšia než jej manžel, hudobne veľmi nadaná, s tragicky precitlivenou povahou. Z oboch jej dcér Mariny i mladšej Anastázie sa stali svojhlavé osobnosti.

Marina odmalička veršovala, neskôr prekladala z francúzštiny. V škole neprospievala, navštevovala celú sériu ústavov, žiadny nedokončila. Ako 17-ročná začala fajčiť. Do rodinného ikonostasu vystavila obrázok Napoleona. Matka, s ktorou nevychádzala najlepšie, zomrela na tuberkulózu. Marina mala v tom čase štrnásť. Vrhla sa celkom na písanie. V osemnástich svojou zbierkou Večerný album očarila kritika Maximiliana Vološina. Leto trávila v jeho dome v Koktebeli na Kryme, dnes známom skôr nudistickou plážou, a tu spoznala aj svojho budúceho muža, kadeta Sergeja Efrona.

SkryťVypnúť reklamu

Vzali sa, keď mala Marina dvadsať a v tom istom roku prišla na svet dcéra Ariadna. Marinin vzťah k Efronovi (celý život si vykali) bol extrémne náruživý, to jej ale nebránilo prežívať ďalšie lásky, napríklad so spisovateľom a neskoršou obeťou stalinského režimu Osipom Madeľštamom. Hlboký a dlhý vzťah „na diaľku“ ju spájal s Borisom Pasternakom.

Revolučný rok prevrátil život rodiny naruby. Efron sa pridal k bielej armáde a Cvetajevová o ňom dostala správu až po štyroch rokoch. To už bol emigrantom v Paríži a ona zatiaľ porodila i pochovala druhú dcérku Irinku. Dievčatko zomrelo hladom v detskom útulku, kam ho pre vlastnú chudobu bola nútená dať. Bol to posledný impulz k rozhodnutiu emigrovať.

Od roku 1922 žili v Prahe. Efron, večný študent, ich nedokázal finančne zaistiť. Žili z Marininých publikácií, z jej prednášok a príspevkov československého štátu. „Marina je žena vášní… dôležité nie je čo, ale ako. Nie podstata alebo zdroj, ale rytmus, šialený rytmus. Dnes zúfalstvo, zajtra extáza, láska, úplné odovzdanie a ďalší deň zasa zúfalstvo. A to všetko s prenikavou, chladnou mysľou… Všetko bude napísané v knihe,“ napísal Efron Vološinovi v roku 1923. Intímne vzťahy s mužmi i ženami brala ako komunikáciu s ľuďmi, ktorá ju najviac zaujímala, a svojim láskam venovala svoje básne a poémy.

SkryťVypnúť reklamu

Po Prahe nasledoval Paríž. Cvetajevová tu nezapadla do ruských emigrantských kruhov. Dovolila si totiž obhajovať sovietskeho básnika Vladimira Majakovského. V Rusku ju zatiaľ Maxim Gorkij označil za človeka s prehnaným sebaocenením a až morbídne zaujatého samým sebou na to, aby mohol pochopiť iných. „Nevládne jazykom. Jazyk vládne jej,“ napísal „apoštol“ socialistického realizmu Pasternakovi.

Na prahu druhej svetovej vojny sa Cvetajevová s mužom, dcérou a 12-ročným synom Georgijom „Murom“ postupne vracajú do Ruska. Efron v snahe zmazať svoju „bielu“ minulosť, pracoval už v Paríži pre NKVD, predchodkyňu KGB. Francúzska polícia ho vyšetrovala v spojitosti s vraždou istého ruského emigranta. Návrat do Ruska bol vlastne ďalším útekom.

O tvorbu jeho manželky však nebol v Sovietskom zväze oficiálny záujem. Živila sa prekladmi, šlo už o holé prežitie. Pár mesiacov po návrate z emigrácie NKVD zatkla Efrona aj dcéru Ariadnu. Cvetajevová ich už nikdy nevidela - muža zastrelili v roku 1941, dcéru prepustili po ôsmich rokoch, to však už poetka nežila.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1941 so synom evakuovali pred nemeckou armádou do Tatarstanu. Hádky s dospievajúcim Murom, ktorého tak ako mnoho ľudí vo svojom živote nekriticky zbožňovala, boli poslednou kvapkou v pohári. V ten posledný deň im vraj zostalo na jeden bochník chleba. Mur, študent literárneho inštitútu, narukoval v roku 1944 a za krátko padol.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu