WASHINGTON - Zatiaľ najstaršia známa planéta je dvakrát taká veľká ako Jupiter, má 13 miliárd rokov a od Zeme je vzdialená 5600 svetelných rokov. O novom objave informoval v americkom Národnom úrade pre letectvo a vesmír (NASA) astronóm z vancouverskej univerzity Harvey Richer.
Staručká planéta obieha okolo pulzaru (rýchle rotujúca neutrónová hviezda) a bieleho trpaslíka (hviezda nízkej svetelnosti), spojených pred asi miliardou rokov. Systém sa nachádza v súhvezdí Škorpióna, v hviezdokope M4, ktorý vznikol miliardy rokov pred Slnkom a jeho planétami. Podobne ako Jupiter tvorí babičku planét ohromné množstvo plynu a život na nej je nemožný.
O pulzare v M4 vedci vedeli už pred 15 rokmi. Neskôr si všimli, že ju gravitácia približuje k bielemu trpaslíkovi, a tušili, že by v blízkosti mohla byť planéta. Potvrdilo sa to až vďaka Hubbleovmu teleskopu, ktorý vesmír mapuje z obežnej dráhy okolo Zeme. Astronóm Alas Boss z Washingtonu považuje informácie o staručkej planéte za úžasný dôkaz, že sa planéty zrejme formovali oveľa skôr po veľkom výbuchu, ako sa doteraz myslelo.
V minulých rokoch vedci objavili 107 planét pohybujúcich sa mimo slnečnej sústavy. Vznikli pred asi 4,5 miliardy rokov a všetky sú porovnateľné so Slnkom. V odbornom svete doteraz prevládal názor, že planéty začali vznikať až po prvej generácii hviezd vytvorených po veľkom výbuchu. Slnko patrí do tretej generácie hviezd, zatiaľ čo M4 do prvej. (čtk)