
K Srebrenici, kde dnes žijú len Srbi, včera prišli tisíce bosnianskych Moslimov. FOTO - ČTK/AP
SREBRENICA - Viac ako 10-tisíc bosnianskych Moslimov si včera v dedine Potočari pri Srebrenici na východe Bosny pripomenulo ôsme výročie masakra z júla v roku 1995. V horúcom letnom počasí sa tu ľudia modlili za mŕtvych. Súčasne na symbolickom cintoríne v Potočari pochovali 282 identifikovaných tiel.
V Srebrenici, kde dnes žijú len Srbi, bol pokoj, obchody boli otvorené a z rámca každodennosti snáď vybočovali len plagáty s nápisom: „Nikdy nezabudneme na Srebrenicu.“ Na cintoríne bolo už koncom marca pochovaných ďalších 600 tiel, ktoré boli identifikované.
Moslimov sem z rôznych oblastí Bosny priviezlo asi 150 autobusov. Úrady Republiky srbskej, na ktorej území Srebrenica leží, tento rok prvýkrát moslimom povolili, aby sem prišli vlastnými autami. Bezpečnosť na ceremónii zaisťovalo asi 2-tisíc bosnianskosrbských policajtov, ale ich prítomnosť bola „diskrétna“. Šéf islamskej komunity v Bosne Mustafa Ceric povedal, že masaker v Srebrenici vojde do histórie ako jedna z najhanebnejších udalostí. Pripomenul, že Radovan Karadžič a Ratko Mladič, ktorí za zločin nesú zodpovednosť, sú stále na slobode a „vysmievajú sa celému svetu“.
Trinásťročný Amer Halilovič pochoval vo štvrtok svojho otca. „Nepamätám si ho. Spomínam si len, že nejakí ľudia so zbraňami odtrhli mňa a moju matku od brata a otca. Pamätám si len, že mamička kričala a ja som bol vyľakaný,“ povedal Amer, ktorý mal vtedy päť rokov. Jeho matka nemala silu do Srebrenice včera prísť.
Krátko pred skončením vojny v Bosne (1992-1995) bolo pri Srebrenici zavraždených až 8-tisíc moslimov, väčšinou mužov a chlapcov. Stalo sa tak po tom, čo bosnianskosrbské sily dobyli toto mesto, ktoré vtedy bolo so svojím okolím zónou pod ochranou OSN.
(čtk)