
Stovky absolventov vojenskej akadémie v thajskom Tchaj-peji oslávili včera ukončenie štúdia. FOTO – ČTK/AP
Keď sa počas studenej vojny Američanom odporúčalo, aby sa v prípade výbuchu atómovej bomby schovali pod stôl, stal sa z dobre mienenej rady populárny žart. Po 50 rokoch v čase nebezpečenstva masívneho teroristického útoku sa obyvateľom New Yorku dostáva do rúk príručka, ktorá radí, ako sa správať v prípade atentátov najrôznejšieho druhu. Základnou radou je … schovať sa pod stôl.
Vo štvrtok sa v New Yorku objavila brožúra, ktorá chce stručne a jasne poučiť, ako sa správať pri najrôznejších katastrofách, od zemetrasenia, cez tornáda, povodne, teroristické útoky a zrútenie budov po chemický útok. „Ak ste v budove, ktorá padá, čo najrýchlejšie a v pokoji ju opusťte. Ak to nie je možné, schovajte sa pod pevný stôl,“ hovorí jedna z prvých rád. Ďalej čítajú zrejme len Newyorčania, ktorí veria, že sa takto mohli zachrániť ľudia, ktorí boli v rútiacich sa dvojčatách v roku 2001. A dozvedia sa, že v prípade, že sa ocitnú v ohrození, „majú ísť von, ak sú v budove, a dovnútra, ak sú vonku“. V kapitole venovanej terorizmu sú upozorňovaní, aby nešírili poplašné správy, nebrali balíčky od neznámych osôb a boli mimoriadne obozretní, ak prídu do styku s listami alebo balíčkami s neznámym práškom. A pretože je skúsenosť s teroristickým útokom veľmi stresujúca, odporúča sa „pohovoriť si o tom otvorene s príbuznými či priateľmi“.
Nezabudlo sa ani na štvornohých miláčikov. Pre prípad útoku je potrebné pripraviť si podľa vzoru rodičiek odchádzajúcich do pôrodnice balíček najpotrebnejších vecí pre psíka. Jednou zo siedmich citovaných je igelitové vrecko, do ktorého treba za každých okolností zbierať psie výkaly. Viac ako pol milióna brožúrok s názvom „Sprievodca pripravenosti pre domácnosti“ distribuujú knižnice, radnice a komunitné strediská.
(čtk, reuters)