Občas sa ozývajú hlasy, že naša ústava má komunistického ducha. Ako sa páči vám?
„Po tom, čo sme urobili, sa tvár ústavy hodne zmenila. S názorom, že má komunistického ducha, by som mohol ťažko súhlasiť. Dnes sa naša ústava môže porovnávať s modernými demokratickými ústavami. Každý ústavný systém má svoje výhody aj nedostatky. Aj po novele ústavy sa nájdu viaceré nedostatky. Vieme o nich, ale nemohli sme všetko riešiť vzhľadom na politickú situáciu, aká bola v parlamente v čase prijímania ústavy. Ústavná väčšina sa dosahovala ťažko. Dnes je Ústava Slovenskej republiky dokumentom, na ktorý môžu byť občania hrdí a ku ktorému sa môžu otvorene hlásiť.“
Čo vám v ústave najviac chýba?
„Má veľa vecí, ktoré má moderná ústava mať. Chýba mi presnejšie spracovanie priamej demokracie. Hlavu o referende sme nemali možnosť otvoriť, ale verím, že sa k tomu ešte dostaneme, či už v tomto, alebo v budúcom volebnom období. Pokladám za potrebné, aby sa do ústavy dostala aj úprava miestnej štátnej správy, nielen samosprávy. Bol by som rád, keby mal prezident v ústave samostatnú hlavu. Napriek tomu si myslím, že už dnes ide o veľmi moderný dokument.“
Nebolo jednoduchšie celú ústavu prepísať, ako ju novelizovať?
„Podstatné je, čo je priechodné v parlamente. S použitím 80 percent pôvodného textu sa dala napísať nová. Ale tak otázka nestojí.“
Vydrží ústava dlhší čas bez výrazných zmien?
„Na to si netrúfnem odpovedať. Skúsenosti mi hovoria, že pokiaľ sa po budúcich voľbách dostane k moci nejaká násilná väčšina, ktorá sa bude pokúšať posunúť niečo naspäť a bude mať dosť hlasov, aby to mohla urobiť, môže sa to stať. Na jednej strane je to otázka sily. Na druhej strane by malo stáť racionálne uvažovanie založené na znalosti veci, nie na sile a prestíži.“