
BRATISLAVA - Deficit zahraničného obchodu sa naďalej prehlbuje závratným tempom. V minulom mesiaci dosiahol takmer 8,5 miliardy korún a od začiatku tohto roku sa obchodné saldo vyšplhalo na 50,073 mld Sk. V rovnakom období minulého roku to pritom bolo „len“ 11 miliárd. Vyplýva to z údajov, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad SR.
Obchodný deficit za posledných dvanásť mesiacov už prekročil hranicu 81 mld Sk. „Znamená to, že ak by boli vo zvyšných mesiacoch tohto roku rovnaké schodky ako v roku 2000, celkové pasívne saldo obchodnej bilancie by skončilo na tejto úrovni. Taký vývoj je však nepravdepodobný,“ varuje analytik ČSOB Marek Gábriš.
Tempo rastu dovozov ostáva podľa neho už tretí mesiac na úrovni približne 25 percent, kým hodnota vývozov vzrástla už druhý mesiac za sebou iba o 10 percent. „Stále viac sa tak roztvárajú nožnice medzi tempom rastu dovozu a vývozu. Pri exporte je dôvodom tohto vývoja jednak vyššia porovnávacia báza v minulom roku, ako aj utlmujúci sa dopyt najväčších obchodných partnerov Slovenska,“ dodal Gábriš.
Podľa Ľudovíta Ódora, ekonóma Slovenskej ratingovej agentúry, stojí za prehlbovaním obchodnej nerovnováhy popri dovoze technológií a rastúcom domácom dopyte aj cenový vývoj. „Pasívne saldo zahraničného obchodu dosiahlo v prvom štvrťroku 2001 3,8 percenta z hrubého domáceho produktu (HDP) v bežných cenách. V stálych cenách to však bolo len 0,6 percenta z HDP. V pozadí vysokého rozdielu medzi vyjadreniami v bežných a stálych cenách stojí vyšší nárast cien importu ako exportu. Ceny dovozu sa v prvom štvrťroku 2001 zvýšili medziročne o 12,7 percenta, kým ceny exportu len o 7,8 percenta,“ vysvetlil Ódor.
Hoci za druhý štvrťrok obdobný výpočet zatiaľ urobiť nemožno, podľa odhadov Slovenskej ratingovej agentúry by sa obchodný deficit mal vyšplhať až na šesť percent. „Cenový vývoj dokáže ‘nafúknuť‘ pasívne obchodné saldo bez rastu reálneho deficitu. Presne to sa stalo na Slovensku v prvom štvrťroku. Predpokladáme, že relatívne významnú časť deficitu bude možné pripísať cenovému vývoju aj v tomto období,“ podčiarkol Ódor.
Analytici komerčných bánk sa zhodujú, že takéto prehlbovanie vonkajšej nerovnováhy Slovenska je dlhodobo neudržateľné. „Veríme, že dovozy technológií povedú v budúcnosti k rastu exportu. Nemyslíme si preto, že Národná banka Slovenska sa bude v tomto roku snažiť reagovať na rastúci obchodných deficit sprísňovaním menovej politiky,“ podčiarkol ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.