Ako informovali francúzske médiá, touto daňou chce socialista Jospin vyrovnávať rozdiely, ktoré globalizácia vo svete vytvára.
Daň, ktorá dostala po americkom držiteľovi Nobelovej ceny Jamesovi Tobinovi, názov Tobinova daň, je starou požiadavkou všetkých antiglobalistov. Jej cieľom je sprísniť pohyb devíz vo svete tak, aby sa pribrzdil pohyb špekulatívneho kapitálu a vytvoril pomocný fond pre najchudobnejšie krajiny našej planéty.
Podľa analytikov by sa pri 0,05-percentnej dani mohlo vyzbierať od 50 do 300 miliárd dolárov ročne. Organizácia Spojených národov uvádza, že polovica spomínanej sumy by pokryla náklady na základné stravovacie potreby Zeme.
Jospin vo svojom výroku nepozabudol pozdvihnúť už i tak vysoké sebavedomie Francúzov, keď dodal, „že iniciatívu musí na všetkých medzinárodných summitoch predložiť Paríž“. Európske médiá mu ale odkázali, že v krajine galského kohúta sa budúci rok konajú prezidentské voľby a investorom na Wall Street už teraz z jeho návrhov vstávajú dupkom vlasy.
Francúzsky premiér ale ide ďalej. Návrh na zavedenie Tobinovej dane chce predložiť Európskej komisii (EK), Medzinárodnému menovému fondu (MMF) i OECD. Tvrdí, že sa bude o ňom diskutovať už na neformálnom zasadaní ekonomických ministrov členských štátov EÚ (Ecofin) 22. až 23. septembra v Belgicku.
Komisár EK pre menové a ekonomické záležitosti Pedro Solbes hovorí, že zatiaľ sa „niečo také do agendy zasadania Ecofinu nezapisovalo“.
Alfred Tacke, nemecký financmajster a priamy zástupca kancelára Gerharda Schrödera, povedal, že „nikto vo vyspelom svete vrátane Nemecka Tobinovu daň nechce“. Ako dodal, aby daň začala platiť, musia ju odsúhlasiť všetky štáty „a to je utópia“. Skôr si myslí, že by sa mali zaviesť razantnejšie opatrenia proti daňovým rajom, kam európsky kapitál uteká.
Verný obrazu bohorovných nápadov francúzskeho premiéra vystúpil aj Jospinov hovorca, ktorý upozornil, že kabinet mieni o dani presvedčiť kolegov z Európy, „lebo história potvrdila, ako sa pôvodne nepredstaviteľné návrhy často stali vďaka Francúzom skutočnosťou“.
Avšak skôr, ako sa Jospin vyberie presviedčať európsky finančný svet, mimochodom zaťažený prípravami na príchod spoločnej euromeny, mal by sa zastaviť u vlastného ministra financií Laurenta Fabiusa. Ten Tobinovu daň v rozhovore pre Le Nouvel Observateur zniesol pod čiernu zem a ako alternatívu navrhol daň na medzinárodný obchod so zbraňami. A v ňom sú Francúzi na tretej priečke vo svete.