
V Durbane cítiť protižidovskú náladu. Vládu v Izraeli prirovnávajú k juhoafrickému apartheidu. FOTO - REUTERS
DURBAN - Tretia medzinárodná konferencia OSN proti rasizmu, rasovej diskriminácii, xenofóbii a netolerancii, ktorú dnes v Durbane otvorí juhoafrický prezident Thabo Mbeki, sa stane hlučným fórom pre krajiny tretieho sveta. Potvrdili to tak odpadky po včerajších pouličných demonštráciách, ako aj prázdne stoličky západných delegátov.
Po tom, ako účasť odriekol americký minister zahraničných vecí Colin Powell, izraelská vláda a delegácie z EÚ, sa o mediálnu pozornosť podelí tridsať hláv väčšinou afrických štátov. Hviezdami konferencie sú kubánsky prezident Fidel Castro a šéf palestínskej samosprávy Jásir Arafat.
Hoci organizátori evidujú vyše desaťtisíc účastníkov zo 194 krajín, USA budú na konferencii reprezentovať len dvaja členovia amerického Kongresu. V západoeurópskych delegáciách na úkor prezidentov, premiérov a ministrov prevládnu zástupcovia mimovládnych organizácií.
Zoznamu delegátov bude zodpovedať aj konferenčná agenda. Záverečná deklarácia, ktorú bez asistencie Západu formulovali africké, arabské a islamské krajiny, od bývalých koloniálnych mocností požaduje reparácie za štyri storočia transatlantického otroctva.
Napriek pôvodnému zámeru OSN neukazovať prstom na jednotlivé krajiny, je jej rétorika jednoznačne protiizraelská. Sionizmus prirovnáva k juhoafrickému apartheidu a Izrael obviňuje z etnických čistiek na okupovaných palestínskych územiach. V deklarácii sa ale nepíše ani slovo o novodobom otroctve v Sudáne, stredovekej diktatúre Talibanu v Afganistane či čínskej politike v Tibete.
Američanov a Európanov od účasti na konferencii odradili aj domáci demonštranti. Dominujú im všemocné juhoafrické odbory a militantné moslimské organizácie. Tie v predvečer konferencie proti rasizmu a xenofóbii zaplavili Durban protižidovskými pamfletmi. V stredu došlo v Durbane dokonca k stretom propalestínskych aktivistov so židovskými študentmi. Tí sa sťažujú, že nálada pred konferenciou je značne antisemitská.
Konferencia, ktorá mala rasizmus odsúdiť, sa naopak stala jeho symbolom. Nič jej charakter nevystihuje presnejšie ako včerajšia situácia na prístupových diaľniciach do Durbanu. Do mesta sa schádzali autobusy s černošskými a arabskými demonštrantmi. V opačnom smere sa náhlili vozidlá s belošskými rodinami, aby na víkend zo strachu pred násilím zaplnili neďaleké prímorské letoviská.
Predstavitelia OSN sa aj napriek hroziacemu fiasku pokúsili zachrániť zvyšky vlastného renomé. Podľa vysokej komisárky pre ľudské práva Mary Robinsonovej, ktorá jej bude predsedať, je konferencia „jedinečnou príležitosťou pre ľudstvo, aby zobralo svoju budúcnosť do vlastných rúk a rozhodlo, v akom svete budú žiť naše deti“.
Autor: Roman Lipták - PRE SME