FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Podielové fondy majú vo svete dlhú históriu a udomácňujú sa aj na Slovensku. Na výber je dnes už vyše stovky fondov. V podstate ide o investíciu do cenných papierov, o ktorú sa za podielnika postarajú odborníci zo správcovskej spoločnosti. Vo fondoch je dnes viac ako 25 miliárd, len za posledný polrok do nich pribudlo 10 miliárd. Peniaze v nich nie sú chránené rovnako ako v bankách, ale systém kontroly štátu aj správcu účtov fondu (depozitára) by mal zabezpečiť, aby podielnik o investíciu neprišiel.
Typy fondov
Na našom trhu sa dnes predávajú otvorené podielové fondy:
peňažné (tie ponúkajú pravdepodobne najnižšie zhodnotenie, ale zároveň nemajú takmer žiadne riziko, že peniaze znehodnotia), dlhopisové (výnos môže byť vyšší ako v peňažných), zmiešané (nakupujú dlhopisy aj akcie, preto môže byť zisk ešte vyšší ako v prípade dlhopisových, ale na druhej strane môže byť výkonnosť aj mínusová, teda strata), akciové (ponúkajú možnosť najvyšších ziskov, ale zároveň môžete na dlhšie obdobie o časť alebo aj takmer celú investíciu prísť), fondy fondov – strešné (nakupujú iné podielové fondy, riziko je tak rozložené). Trvanie investície
Peniaze fondu podielnik nezveruje na vopred určený čas. Záleží iba na ňom, po akom dlhom čase ich vyberie. Čím kratšie peniaze vo fonde má, tým viac ho zaťažia vstupné a výstupné poplatky. Nielen preto však všeobecne platí, že fondy nie sú investíciou na niekoľko týždňov či mesiacov. Keďže vývoj na finančných trhoch kolíše, počas krátkeho nepriaznivého obdobia by sa mohli peniaze vo fonde znehodnotiť. Čím dlhšie ich podielnik vlastní, tým väčšiu má šancu, že dosiahne nadpriemerné zhodnotenie. Aktuálnosť tohto pravidla platí pri dlhopisových, ale najmä akciových fondoch (a ďalších fondoch, ktoré vlastnia aj akcie) – v ich prípade sa odporúča investovať aspoň na päť rokov.
Kde kúpiť, poradiť sa, ako zaplatiť
Pre začiatočníkov je najlepšie stretnúť sa s poradcom, ktorý pomocou otázok zistí, aký typ fondu by mohol byť pre investora najvhodnejší. Poradca by mu mal venovať dostatok času a do ničoho ho nenútiť. Vždy je vhodnejšie navštíviť poradcu, ktorý ponúka viaceré fondy od viacerých spoločností.
Samotný nákup fondov možno realizovať na predajných miestach správcov – často je to v bankách či u sprostredkovateľov. Nákup môže vyjsť niekde drahšie a niekde lacnejšie, vstupný poplatok totiž nemusí byť fixný. Za podiely sa platí vždy iba bezhotovostne – úhradou peňazí na účet konkrétneho fondu.
Poplatky
S investovaním do fondov sú spojené tri druhy poplatkov: za vstup do a výstup z fondu a za správu. Vstupné a výstupné sa platia jednorazovo, tie za správu ročne. Pri uvádzaní výkonnosti fondu by už mali byť ročné poplatky odpočítané. Poplatky za vstup a výstup uhrádzajú správcovi alebo predajcovi náklady, správcovský poplatok predstavuje odmeny analytikom, portfólio manažérom a iné pravidelné náklady správcu. Tie sú napríklad pri akciovom fonde, ktorého správa je zložitejšia, vyššie.
Výplata výnosov
Podielnik si môže svoj výnos vybrať kedykoľvek – zohľadní sa totiž v cene podielu, za ktorý ho správca odkúpi. Viaceré spoločnosti navyše pripisujú výnosy raz ročne. Je to však iba technická záležitosť, ktorá vyplýva zo zákona. V skutočnosti sa hodnota podielu mení každý deň v závislosti od toho, akú výkonnosť investície v majetku fondu dosahujú. Ide teda o jeden a ten istý výnos.
Dane
Investície v podielových listoch sa rovnako ako iné príjmy zdaňujú. Pretože sa to podielnika týka, závisí od konkrétneho fondu a výšky výnosu. Podielnik vo fonde domácej správcovskej spoločnosti musí myslieť na daň iba pri predaji podielových listov. Ak sa mu peniaze vo fonde zhodnotili a od správcu dostane viac peňazí, ako investoval, tento rozdiel by si mal zahrnúť do daňového priznania. Ale iba sumu, o koľko výnos presahuje za kalendárny rok 50-tisíc korún. Výnosy do tejto hranice sa totiž nezdaňujú.
Ak však podielnik drží svoju investíciu vo fonde aspoň tri roky, výnosy nemusí zdaniť vôbec. To platí v neobmedzenej výške pre všetky fondy.
Pri zahraničnom fonde môže podielnikovi pribudnúť ďalšia povinnosť. Súvisí s príjmami z aktív v majetku fondu, ako sú dividendy z akcií, kupónové platby z dlhopisov či úroky z vkladov v bankách. Tieto výnosy za neho zvyčajne zahraničný správca nezdaní a musí sa o to postarať sám.
Podmienky zdaňovania sa môžu od budúceho roka po daňovej reforme zmeniť.