Do problému sa navyše vložil Egypt, ktorý vyzýva Palestínčanov na zmierenie, aj Američania, ktorí chcú od Izraela, aby prepustil viac palestínskych väzňov. Má tak zažehnať palestínsku krízu.
Aj keď izraelský ústupok by zrejme načas Palestínčanov upokojil, neodstránil by podstatu krízy. Tou je spor medzi Abbásom a Arafatom a jeho vyriešenie je čisto vnútropalestínskou záležitosťou. Akákoľvek intervencia zvonka by ho len skomplikovala.
Abbás sa stal premiérom preto, že si to tak želali Američania, Izrael, Európa, umiernené arabské štáty, a nie Jásir Arafat. Preto je jasné, že využije každú príležitosť, ako ho torpédovať.
Najprv to bola kritika strany Fatah za postup pri vyjednávaní o palestínskych väzňoch. Najnovšie Arafatovi verní obvinili Abbása, že príliš uvoľnil ruky šéfovi palestínskej bezpečnosti Muhammadovi Dahlánovi.
Dahlán totiž neoficiálne riadi aj ministerstvo vnútra, ktoré má v portfóliu samotný premiér. Práve kvôli tomu, že Arafat nechcel, aby Dahlán riadil toto ministerstvo, pred dvomi mesiacmi takmer nevznikla nová palestínska vláda.
Teraz ľudia blízki Arafatovi žiadajú, aby Dahlánove kroky schvaľoval Národný bezpečnostný výbor. Výbor si vytvoril Arafat, aby mal dosah na bezpečnostné otázky.
Niekoľkoúrovňové riadenie palestínskej bezpečnosti dlhodobo kritizuje Izrael, ktorý tvrdí, že nevie, s kým má vyjednávať. Každopádne sa relatívne optimisticky vyjadruje k Dahlánovým aktivitám.
Palestínčania začali spolupracovať pri zatýkaní teroristov a zabraňujú pokusom o samovražedné atentáty. To všetko by sa mohlo skončiť, ak by Abbás skutočne rezignoval z funkcie premiéra a v palestínskom vedení by nastal chaos.
Abbás si to veľmi dobre uvedomuje a snaží sa z tejto situácie vyťažiť čo najviac. Vie, že Izrael aj Amerika v ňom napriek problémom vidia záruku pokračovania cestovnej mapy a budú sa snažiť uľahčiť jeho pozície.
Uvedomuje si aj to, že Arafat si nedovolí útočiť na neho priamo a neprijme jeho prípadnú rezignáciu. Tak by zo seba definitívne urobil likvidátora mieru.
Nezhody v palestínskom vedení však nahrávajú radikálom, ktorí veľmi dôrazne odmietli predĺženie súčasného trojmesačného prímeria o ďalšie tri mesiace a hovoria o tom, že ich trpezlivosť sa končí. Aj zásluhou nezhôd v palestínskom vedení sa totiž odkladajú vyjednávania o prepúšťaní palestínskych väzňov. Teda o jednej z návnad, na ktorú Abbás chytil teroristické skupiny pri vyjednávani o prímerí.
JANA MIKUŠOVÁ, Haifa