BAGDAD, GABORONE - Útoky proti americkým vojakom v Iraku neustávajú. Včera prišli o život ďalší dvaja a jeden sa zranil. Oslabenie amerických aktivít však v najbližšom čase očakávať nemožno. Prezident USA George Bush totiž včera potvrdil, že Američania budú v Iraku naďalej tvrdí.
Bushove slová prišli po stretnutí s botswanským prezidentom Festusom Mogaem, s ktorým hovoril v rámci svojho afrického turné. Podľa neho nie je pochýb o tom, že Amerika má v Iraku bezpečnostný problém. „Budeme sa s ním musieť vyrovnať ako s osobnou výzvou a zostaneme tvrdí,“ povedal Bush novinárom.
Vie, o čom hovorí. Vojaci americkej armády musia takmer každodenne čeliť útokom Iračanov, pričom obete na životoch nie sú výnimkou. Od konca vojny ich bolo už 30. V noci na včera k nim pribudli ďalšie dve.
Jeden vojak zahynul po tom, ako sa jeho konvoj dostal v stredu večer do nepriateľskej streľby v blízkosti mesta Mahmúdija, približne 40 kilometrov južne od Bagdadu. Asi o štyri hodiny neskôr ostreľovali neznámi útočníci z granátometov aj konvoj severne od Bagdadu. Zabili pritom druhého Američana a ďalšieho zranili.
Washington pripisuje útoky ľuďom lojálnym zvrhnutému Saddámovmu režimu. Mnohí Iračania však tvrdia, že ide o rastúci prejav nespokojnosti obyvateľov s pokračujúcou okupáciou krajiny. Včera sa jeden taký odohral vo Fallúdži, kde viac ako sto príslušníkov novej irackej polície vyšlo do ulíc, aby americkým vojakom, ktorí ich vycvičili, odkázali: „Ďakujeme, ale teraz odíďte.“ Civilný správca Iraku Paul Bremer si však napriek tomu myslí, že väčšina Iračanov sa teší pádu Saddámovho režimu. Včera to telefonicky tlmočil i prezidentovi Bushovi.
Americké tvrdenia o pôvodcoch útokov vyvracia i oznam, ktorý včera bez ďalších podrobností odvysielala arabská satelitná televízna stanica al-Džazíra. Skupina, ktorá sa podpísala ako Iracký národný islamský odpor, sa prihlásila k zodpovednosti za útoky na amerických vojakov v Iraku. Zároveň pritom tvrdí, že nemá nijaké väzby na bývalý iracký režim. (mm, čtk, reuters)