Dvadsaťosem členských a kandidátskych krajín má za sebou nezvyčajnú skúsenosť zo spoločnej práce zástupcov vlád, národných parlamentov, Európskeho parlamentu a Európskej komisie, ktorá sa odohrávala verejne.
Väčšina rečníkov hovorila o úspechu konventu a jeho „metódy“. Priali si, aby národné vlády tento výsledok nerozbili, keď budú na jeseň prerokúvať znenie ústavy. „Urobili sme návrh ústavy pre spoločenstvo 25 krajín, ktoré sa v minulosti neustále bili. Urobili sme to pre 25 nesmierne rozdielnych krajín, ktoré túžia po spoločnej budúcnosti. V dejinách to nemá obdobu,“ vyhlásil nemecký europoslanec Klaus Hänsch (SPD), bývalý predseda Európskeho parlamentu.
Dánsky poslanec Európskeho parlamentu Jens-Peter Bonde označil výsledok konventu za zárodok európskeho superštátu, ktorému „chýba už len olympijský tím“. Usúdil, že ľudia v únii a v kandidátskych krajinách nie sú pripravení, aby im vládol Brusel. Národné vlády a parlamenty vyšli podľa neho z konventu porazené a získali len nadnárodné inštitúcie únie. Dúfa, že voliči čo najširšie novú ústavu v referendách odmietnu.
Predseda konventu Valéry Giscard d‘Estaing naopak označil za jednu z najdôležitejších noviniek návrhu ústavy presné rozdelenie právomocí medzi úniu a národné štáty.
„Ľuďom bude teraz celkom jasné, čo patrí na nadnárodnú a čo na národnú úroveň.“ Viac než tristostranový návrh ústavy EÚ nahrádza doterajšie zmluvy - rímsku, jednotný akt, maastrichtskú, amsterdamskú a niceskú, ktoré zatiaľ všetky platia. V porovnaní s nimi je to prehľadný a jasný text.
Definuje základné znaky únie, dáva jej právnu subjektivitu, stanovuje jej výlučné právomoci a oblasti, kde vyvíja činnosť spolu s členským štátmi.
Opisuje jej politiku a vytyčuje ciele, ktoré má dosiahnuť. Zahrnuje chartu základných práv, ktorá tak získava právnu záväznosť. Ostrá debata sa ešte povedie o ustanovenia týkajúce sa zloženia inštitúcií únie a sily jednotlivých štátov v nich. Giscard aj včera úporne obhajoval zásadné zmeny v zložení Európskej komisie a rozhodovaní v Rade EÚ od roku 2009, ktoré sa mnohým malým krajinám veľmi nepáči.
Giscard odnesie včera podpísaný návrh ústavy na budúci týždeň do Ríma, kde ho odovzdá najvyšším talianskym politikom. Tí v októbri odštartujú medzivládnu konferenciu. KAREL BARTÁK, čtk, Brusel