
Súd má rozhodnúť, či majú zostať materiály o pomoci slovenskej vlády automobilke PSA aj naďalej tajné. FOTO - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Centrum na podporu miestneho aktivizmu (CEPA) podalo na Najvyšší súd SR žalobu na ministerstvo hospodárstva pre porušenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám a Európskeho dohovoru o ľudských právach. Rezort totiž odmietol zverejniť text zmluvy medzi štátom, mestom Trnava a automobilkou PSA Peugeot Citroen, ako aj navrhované opatrenia na podporu investície do automobilového priemyslu.
Ako sa uvádza v stanovisku CEPA, požadované dokumenty obsahujú informácie o záväzkoch štátu voči PSA a o štátnej podpore pre túto súkromnú spoločnosť. Podľa ministerstva sú však tieto informácie obchodným tajomstvom francúzskeho investora. „Informácie o záväzkoch štátu voči investorovi nemôžu byť v žiadnom prípade obchodným tajomstvom,“ uviedol právnik organizácie Občan a demokracia Peter Wilfling. Verejný záujem o kontrolu hospodárenia s verejným majetkom podľa neho prevažuje nad záujmom firmy utajiť informácie.
Podľa CEPA niektoré záväzky slovenskej vlády, ktoré prenikli na verejnosť, naznačujú, že ak by mala požiadavky investora splniť, musela by buď porušiť zákony, alebo by parlament musel zmeniť príslušnú legislatívu. Ide napríklad o záväzok poskytnúť firme PSA investičný grant na nešpecifikované práce. Podľa CEPA ide o porušenie pravidiel OECD pre nadnárodné podniky. Smernice OECD, ktoré sú platné aj na území Slovenska, totiž určujú, že investori by nemali požadovať finančné zvýhodnenia a iné výnimky z právneho poriadku krajiny.
Aby sa vyhovelo PSA, navrhuje vláda meniť platné zákony, tvrdí CEPA. Návrh novely zákona o investičných stimuloch rozširuje doterajšie zvýhodnenia pre veľkých investorov o možnosť získať príspevky, dotácie a granty na obstaranie investičného majetku.
(sita)