Dobročský prales ako zvyšok pôvodného lesa, ktorý sa vyvíjal tisícročia. Pre verejnosť je úplne uzavretý, možné sú iba odborné exkurzie so sprievodcom z Lesného závodu Čierny Balog. Rástol tu aj najmohutnejší strom Európy – jedľa stará 500 rokov, s priemerom kmeňa 193 centimetrov. Vyvrátila ju však búrka.
Sopky
Najvyššia sopka na Slovensku je Poľana, obvod jej krátera je 24 metrov,
Prírodný výtvor v Cerovej vrchovine, ktorý pripomína lávový prúd. Je to kamenný vodopád zo sopečnej horniny – čadič známy ako Šomoška,
Kamenné more v Štiavnických vrchoch pri obci Vyhne – vzniklo z rozpadnutého sopečného vodopádu.
Jaskyne
Najdlhší jaskynný komplex je demänovský, pred dvoma týždňami sa podarilo zdokumentovať ďalšie tri kilometre, takže dnes má dĺžku 33 km,
Najvyšší kvapeľ na svete – Stĺp hrôzy v Zvonivej diere v Slovenskom krase (20 metrov),
Najväčšou ľadovcovou jaskyňou je Dobšinská ľadová jaskyňa – bola prvou osvetlenou jaskyňou v Európe,
Za jednu z najkrajších jaskýň na svete sa považuje Ochtinská aragonitová jaskyňa.
Priepasti
Najväčšie sú v Slovenskom krase (Čertova diera, Brázda).
Drahokamy a vzácne kovy
Pri obci Dubník v Prešovskom kraji sú opálové bane, v ktorých sa ťažil vzácny drahokam opál. V 19. storočí boli najväčším zásobovateľom svetových trhov, najkrajší kus vyťažený v roku 1775 je vo Viedni,
Zlato sa ťažilo najmä v okolí Kremnice, ale napríklad aj vysoko na Kriváni a získavalo sa aj ryžovaním v potokoch v Tríbeči, Považskom Inovci a Partizánskej Lupči.
Jazerá a vodopády
Najviac jazier je vo Vysokých Tatrách – 215, z toho na slovenskej strane 175, všetky ľadovcového pôvodu. Najvyššie je Veľké Hincovo pleso, najväčšie Štrbské pleso. Vo Vysokých Tatrách je aj náš najdlhší vodopád pomenovaný podľa Andreja Kmeťa (80 m).
Nálezy z praveku
Najvzácnejšími a najstaršími nálezmi sú odtlačok dinosaura z Tichej doliny vo Vysokých Tatrách, či lebka neandertálca nájdená v Gánovciach pri Poprade – originál je dnes v Národnom múzeum v Prahe.
Termálne pramene
Najteplejší je v Piešťanoch (Traján s teplotou 68 stupňov), najvýdatnejšie sú Oravice (100 litrov vody za sekundu).
Gejzír
Jediný v Európe je v Herľanoch, erupcie spôsobuje oxid uhličitý, ktorý nasycuje vodu, keď vznikne pretlak, voda vystrekne. Stáva sa tak raz za 32 – 34 hodín, gejzír za 25 minút vyvrhne 6000 litrov pitnej minerálnej vody.
Ostrovy
Najväčší riečny ostrov Európy – Žitný, vznikal dva milióny rokov usádzaním pieskov a štrkov, pod ním je naša najväčšia zásobáreň pitnej vody.
Unikátne zvieratá a rastliny
Zvieratá a rastliny, ktoré sa nedajú nájsť nikde inde, tzv. endemity (rosnička zelená, mlok karpatský, lykovec muránsky…),
Žije u nás jediný druh korytnačky (močiarna v rezervácii Tajba v Strede nad Bodrogom a v Starej Nitre), mäsožravé rastliny. V zvernici zubria obora v Topoľčiankach žije i najväčší stredoeurópsky cicavec zubor hrivnatý, ktorý v celej Európe vyhynul.
Morská voda
V obci Číž v okrese Rimavská Sobota je prameň minerálnej vody morského pôvodu.
Meteorit
Jeden z najväčších, ktorý spadol na naše územie, je dnes v Národnom múzeu v Budapešti. V minulom storočí dopadol veľký meteorit v roku 1994 v Rumanovej pri Seredi.
Ropa
Ropa prirodzene vyviera pri obci Korňa neďaleko Turzovky – Korňanský ropný prameň.