
Interiér múzea zdobí funkčný vrtuľník MI-2, vetroň Orlík, ultraľahké lietadlo Mitchell, ale aj 30 agregátov vzácnych historických lietadiel. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Ešte tento mesiac prevezú z Talianska na palube obrieho lietadla Herkules bojové lietadlo F-104 Starfighter. V Košiciach už preskúmala možnosti pristátia a štartu mohutného nákladného lietadla i podmienky na umiestnenie exponátu trojica dôstojníkov logistického oddelenia talianskeho ministerstva obrany. Do Košíc ho privezú rozmontované, desaťčlenný taliansky tím ho na mieste zmontuje.
V septembri by mala do expozície pribudnúť stíhačka Mirage 3 RS zo Švajčiarska. Vedenie múzea rokuje o dodávke vojenského lietadla SAAB zo Švédska, v Grécku pripravujú transport stíhačky F-105 Phantom, Monacké kniežactvo prisľúbilo vrtuľník, Kanada osobné lietadlo Cesna.
Klenotom múzea by sa mal stať nadzvukový Concorde. „Francúzi vyradili 29 týchto lietadiel. Pri návšteve nášho prezidenta vo Francúzsku dostal od pána Chiraca prísľub, že jeden Concorde bude pre nás,“ povedal pre SME riaditeľ Slovenského technického múzea v Košiciach Eugen Labanič.
Problém je ale s jeho umiestnením. Múzeum zatiaľ disponuje v areáli letiska troma hangármi, ktoré patrili Vojenskej leteckej akadémii M. R. Štefánika. „Samozrejme, chceme ho mať pod strechou. Pripravujeme štúdiu, ktorá by tento problém mala vyriešiť,“ hovorí Labanič
V exteriéri múzea dominujú vojenské lietadlá a vrtuľníky, ktoré boli v minulosti súčasťou výzbroje štátov Varšavskej zmluvy. Je medzi nimi aj prepadový stíhač SU-15 TM, ktorý zdobia výsostné znaky Ukrajiny. Múzeu ho daroval ukrajinský prezident Leonid Kučma. „Je to mimoriadne vzácny exemplár. Hociktoré múzeum by ho s nami veľmi rado vymenilo.“
MIKULÁŠ JESENSKÝ